Jaja kurze występują w dwóch kolorach: białym i brązowym, a barwa skorupki nie ma wpływu na wartości odżywcze czy smak jaja. Dlaczego zatem przeciętny, polski konsument częściej sięga po te w kolorze brązowym? Czy w innych krajach wybierają podobnie?
W większości rejonów Europy tendencja jest odwrotna, a w USA znajdziemy w sprzedaży jedynie białe jaja. Jednak pod względem zakupu jaj blisko nam do Singapuru. W tym azjatyckim kraju również króluje brąz.
W Polsce utarł się mit, że brązowe jajo jest naturalne, zdrowsze i pełne wartości odżywczych. Przez wiele lat beżowa barwa skorupki kojarzyła się z jajem prosto od kury, z hodującym pare niosek rolnikiem. Białe jaja natomiast utożsamiane były z hodowlą przemysłową, a kolor wynikać miał
z modyfikacji genetycznych. Nic bardziej mylnego.Kolor skorupki jaja zależy wyłącznie od genów danej kury, te o jasnym upierzeniu znoszą jaja o białej barwie, natomiast kury o ciemnych piórach – brązowe. Jest to związane z ilością odkładanych barwników pochodzących z przemian hemoglobiny krwi. Nie ma to nic wspólnego z rasą kury, sposobem karmienia czy typem hodowli.
W skorupce białych jaj barwniki się nie odkładają, bo taka jest cecha genetyczna kury. Nie ma to również wpływu na bogactwo witaminowe czy mineralne.
„Jaja są doskonałe niezależnie od koloru skorupki. Obserwujemy, że tendencja sięgania po brązowe jaja powoli ustępuje miejsca białym jajom, co nas ogromnie cieszy. Jednak przed nami jeszcze długa droga, aby w masowej świadomości białe jajo stało na równi z brązowym. Warto zaznaczyć, że szczególne zainteresowanie białymi jajami odnotowujemy w okresie Wielkanocy, gdyż lepiej prezentują się one przy świątecznych dekoracjach. Wtedy też dyskusja o wartościach odżywczych białych czy brązowych jaj zamiera. Tradycyjnie to właśnie białe jajo powinno przywoływać skojarzenia z sielskością, czy naturalnością. Jako producenci musimy edukować konsumentów
i zachęcać do sprawdzania faktów. Pomimo obiegowej opinii białe oraz brązowe jaja są równie pyszne i zdrowe” – dodaje Barbara Woźniak, Prezes firmy Ovotek i Pełnomocnik Zarządu Ferm Drobiu Woźniak, właściciela marki Zdrovo.
Białe jaja są niezwykle cenione przez Amerykanów, uważają, że tylko takie są bezpieczne, gdyż widać na nich każde zabrudzenie, które powodują, że konsument takiego jaja już nie zakupi. Natomiast we Francji czy Niemczech dobre jajo jest ekologiczne, ale nie kupowane na targu, a to, które posiada odpowiednie certyfikaty.
„W Polsce każdy kurnik, w którym przebywa ponad 500 ptaków, musi być pod stałym nadzorem weterynaryjnym, a wszystkie wizyty są odnotowywane. System chowu i hodowli pozwala zidentyfikować każde zniesione jajo. W ciągu godziny określana jest ferma, z której pochodzą jaja, numer kurnika, sposób hodowli kury oraz to w jakim wieku zniosły jaja. Oprócz tego znamy partię paszy, którą były karmione. Część tych informacji zawiera kod na skorupce, część jest standardem jakości Firmy Woźniak oraz założeń autorskiego programu EGGIDA. I nie ma żadnego znaczenia, czy jaja mają skorupkę białą czy brązową”- dodaje Barbara Woźniak.
SINGAPUR STAWIA NA BRĄZ
Co ciekawe, w Singapurze, konsumenci chętnie wybierają brązowe jaja.
Dlatego w czerwcu i lipcu do Azji zostały wyeksportowane jaja z Ferm Drobiu Woźniak właśnie w kolorze brązowym. Jak zaznacza Anna Tukalska, Business Development Manager
z Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Singapurze:
„W Singapurze konsumenci chętniej i częściej sięgają po jaja w kolorze brązowym czy beżowym. Wynika to z uwarunkowań kulturowych. W kulturze chińskiej, która jest dominująca w Singapurze, istnieje przekonanie, że kolor czerwony jest barwą przynoszącą szczęście i radość, a także odpędzającą złe moce. Jaja brązowe są bliższe odcieniom czerwonego niż jaja białe. Jednak w supermarketach znajdziemy najróżniejsze jaja, różniące się od siebie kolorem, wielkością czy krajem pochodzenia. Warto dodać, że Singapurczycy próbujący polskich jaj określają je jako smaczne z dużym i żółtym jak słońce żółtkiem”
JAJO ZAWSZE IDEALNE
Jaja mogą różnić się kolorem skorupki, wielkością, metodą chowu jednak nie wpływa to na smak, czy wartości odżywcze. W każdym jaju znajdziemy witaminy A, E, D i K, witaminy z grupy B, zwłaszcza B12, której brak w ludzkim organizmie może przyczyniać się do wielu schorzeń neurodegeneracyjnych. W jaju skrywa się także bogactwo składników mineralnych: fosfor, potas, sód, wapń, żelazo, magnez, miedź, cynk czy selen. Co więcej, częścią lecytyny, która zawarta jest w jaju, jest cholina, a ta jest niezbędna w procesie regeneracji wątroby. Zjedzenie już dwóch jaj dziennie pokrywa całkowicie zapotrzebowanie na tę substancję, a WHO zaleca spożywanie nawet 10 jaj tygodniowo.