Zobacz jakie rośliny hodowane w domu oczyszczają powietrze

Porady Data publikacji: 06 czerwca 2016 / Aktualizacja: 2023-03-16
DomPelenPomyslow---Najlepsze-pomysły-poradniki-przepisy-porady-lifehacki-dieta-odchudzanie

Wybierając rośliny do domu warto zwrócić uwagę również na ich prozdrowotne właściwości. Niektóre z nich mogą pomóc oczyszczać nasze powietrze, a do tego będą ładnie wyglądały.

Rośliny potrafią odfiltrować z powietrza takie trucizny jak rakotwórczy benzen, który wykorzystywany jest w produkcji leków czy detergentów, którymi sprzątamy. Również toksyczny trichloroetylen znajdujący się np. w rozpuszczalnikach, a także ksylen dodawany do farb i lakierów. Do tego radzą sobie również z formaldehydem, który jest konserwantem dodawanym np. do mydeł czy lakierów do paznokci.

Rośliny oczyszczające powietrze

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) to roślina doniczkowa z rodziny obrazkowatych, pochodząca z tropikalnych lasów Ameryki Południowej. Charakteryzuje się długimi, ciemnozielonymi liśćmi oraz białymi kwiatami, które przypominają skrzydła.

Bluszcz pospolity (Hedera helix) to roślina pnąca z rodziny araliowatych, występująca w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Ma drobne, ciemnozielone liście, które tworzą gęste okrywy roślinne. Bluszcz pospolity jest popularny jako roślina ozdobna oraz jako roślina wspinająca się po ścianach.

Sansewieria (Sansevieria) to roślina doniczkowa z rodziny szparagowatych, pochodząca z Afryki. Charakteryzuje się sztywnymi, długimi liśćmi, które rosną prosto i mogą osiągać nawet do 1,5 metra długości. Sansewieria jest łatwa w uprawie i często wykorzystywana jako roślina do ozdabiania wnętrz.

Gerbera Jamesona (Gerbera jamesonii) to roślina z rodziny astrowatych, pochodząca z Afryki Południowej. Charakteryzuje się kolorowymi, dużymi kwiatami, które mogą być w różnych odcieniach czerwieni, różu, pomarańczy, żółci i bieli. Gerbera jest popularna jako roślina ozdobna oraz jako kwiat cięty do bukietów.

Aglaonema (Aglaonema) to roślina doniczkowa z rodziny obrazkowatych, pochodząca z tropikalnych regionów Azji. Charakteryzuje się duże, ciemnozielone liście z jasnymi, kremowymi lub białymi plamkami. Aglaonema jest łatwa w uprawie i często wykorzystywana jako roślina do ozdabiania wnętrz.

Dracena (Dracaena) to rodzaj roślin z rodziny szparagowatych, pochodzących z tropikalnych regionów Afryki i Azji. Charakteryzują się długimi, wąskimi liśćmi o różnych kolorach i wzorach, np. Dracena Marginata ma liście czerwono-brązowe, a Dracena Fragrans ma liście jasnozielone z jasnymi paskami. Dracena jest popularna jako roślina doniczkowa oraz roślina ozdobna w ogrodach i parkach.

Zielistka (Chlorophytum comosum) to roślina doniczkowa z rodziny szparagowatych, pochodząca z Południowej Afryki. Charakteryzuje się długimi, wąskimi liśćmi, które tworją kaskady na długich pędach. Zielistka ma zieloną barwę liści, ale istnieją odmiany z białymi lub kremowymi paskami. Jest łatwa w uprawie i często wykorzystywana jako roślina do ozdabiania wnętrz.

Palma (Arecaceae) to rodzina roślin zróżnicowana pod względem wyglądu i rozmiarów, występująca w tropikalnych i subtropikalnych regionach świata. Palmy mają zazwyczaj jedną, wydłużoną łodygę, na której rosną wachlarzowate liście. Wśród palm popularne są np. palmy kokosowe, daktylowe, bambusowe czy sagowce. Palmy są często wykorzystywane jako rośliny ozdobne w ogrodach, parkach i wnętrzach.

Podobne artykuły