Zobacz, jak zastrzec swój PESEL i ochronić się przed oszustami

Finanse domowe Data publikacji: 17 listopada 2023 / Aktualizacja: 2024-01-26

Czy wiecie o tym, że możecie zastrzec swój numer PESEL i w ten sposób ochronić się przed oszustami, którzy chcieliby wykorzystać go bez naszej wiedzy? Wykonanie tej czynności jest bardzo proste i zrobicie to przez internet.

Podczas gdy nasz PESEL będzie zastrzeżony, na jego podstawie nie będzie można podjąć czynności, na przykład wzięcia kredytu. W momencie, gdy sami będziemy chcieli wziąć kredyt, musimy cofnąć zastrzeżenie. To też jest jednak bardzo proste, bo wystarczy zalogować się na gov.pl.

Obowiązek weryfikacji przez instytucje finansowe tego, czy PESEL nie jest zastrzeżony, powstaje z dniem 1 czerwca 2024 roku. Swój PESEL możesz jednak zastrzec już dzisiaj, aby o tym nie zapomnieć, gdy obowiązek dla banków wejdzie w życie.

Warto jednak zaznaczyć, że w obecnej chwili zastrzeżenie nie powoduje konsekwencji prawnych związanych z zastrzeżeniem numeru PESEL.

Jak zastrzec PESEL?

Wejdź na stronę https://www.gov.pl/web/gov/zastrzez-swoj-numer-pesel-lub-cofnij-zastrzezenie, a następnie kliknij ZASTRZEŻ LUB COFNIJ ZASTRZEŻENIE. Następnie wybierz sposób zalogowania, przez profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczną lub przez aplikację mObywatel.

Po zalogowaniu zobaczycie informację, że Wasz PESEL nie jest obecnie zastrzeżony. Aby go zastrzec klikamy Zastrzeż PESEL.

Po potwierdzeniu chęci zastrzeżenia numeru PESEL, status zmieni się na zastrzeżony. Aby cofnąć zastrzeżenie, wystarczy tylko kliknąć Cofnij zastrzeżenie. Będziemy musieli skorzystać z tej opcji, na przykład, gdy będziemy chcieli wziąć raty lub kredyt.

Dzięki zastrzeżeniu numeru PESEL będziemy mogli ustrzec się przed wyłudzeniami kredytów. Warto więc to zrobić, aby uchronić się przed konsekwencjami takich działań.

Podobne artykuły