Apartamenty inwestycyjne. Jak wybrać nieruchomość, która przyniesie Ci zysk?

Finanse domowe Data publikacji: 02 kwietnia 2024

Apartamenty inwestycyjne zyskują na popularności jako lokata kapitału oraz sposób na comiesięczny lub sezonowy dochód. Jak wybrać nieruchomość, która będzie się cieszyła zainteresowaniem najemców i przyniesie Ci największy zysk?

Każdy, kto choć trochę śledził rynek nieruchomości w ostatnich latach, musiał zauważyć coraz większy udział ofert  nieruchomości wypoczynkowych. Apartamenty inwestycyjne w Polsce i za granicą stały się popularną alternatywą w obliczu mało korzystnych lokat bankowych i niepewności produktów finansowych. Podstawową zaletą takiego inwestowania środków, jest fakt, że nie stoi za nim żadna skomplikowana zasada działania. Aby jednak nieruchomość przyniosła oczekiwany zysk, warto przeanalizować wszystkie czynniki, które zadecydują o jej konkurencyjności na rynku i zainteresowaniu wśród przyszłych najemców. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę?

Lokalizacja

Specjaliści na rynku nieruchomości na każdym kroku podkreślają, że w przypadku apartamentów inwestycyjnych najważniejsza jest lokalizacja. Co istotne nie w każdym przypadku oznacza to apartament w pierwszej linii brzegowej lub w ścisłym centrum miasta. Wszystko zależy od tego, z jakim klientem inwestor chce współpracować oraz czy zamierza wynajmować swoją nieruchomość sezonowo, krótkoterminowo czy raczej zależy mu na stabilnym, długoterminowym najmie. I tak rodzina z dziećmi będzie szukała mieszkania w spokojnej okolicy, której infrastruktura obejmuje szkołę, a studenci lub młodzi ludzie zwrócą uwagę na bliskość centrum i dostępność oferty kulturalnej.

Turyści najczęściej decydują się na wynajem lokalu w pobliżu najważniejszych atrakcji danego miejsca. Decyduje także malownicze położenie obiektu. Ciekawą opcją dedykowaną tej grupie są apartamenty zagraniczne. Przykładem mogą być mieszkania w Hiszpanii: https://rynekpierwotny.pl/pod-inwestycje/za-granica/hiszpania/. Jest to typ nieruchomości, który łączy atuty wynikające z atrakcyjnej lokalizacji względem morza, wysokiego standardu oraz długiego sezonu, który trwa od maja do końca października. Przy odpowiedniej promocji dla właściciela może to oznaczać obłożenie obiektu, a co za tym idzie pasywny dochód, nawet przez cały rok.

Są też miejsca, w których sezon się nie kończy i zawsze znajdą się osoby zainteresowane najmem. Takim przykładem są m.in. miasta stołeczne, w tym Warszawa. Apartamenty inwestycyjne w Warszawie to lokale klasy premium przeznaczone na wynajem długo lub krótkoterminowy. W tym drugim wariancie grupami docelowymi są przede wszystkim odwiedzający miasto turyści i biznesmeni. Lokal można wynająć także na dłużej studentom lub osobom pracującym. W każdym przypadku, oprócz pasywnego dochodu z najmu, właściciel może liczyć na stabilny wzrostu wartości nieruchomości i wysoką stopę zwrotu z inwestycji. Dostępne oferty znajdziesz pod linkiem https://rynekpierwotny.pl/pod-inwestycje/apartamenty-inwestycyjne/warszawa/.

Standard nieruchomości

Z roku na rok najemcy zwracają coraz większą uwagę nie tylko na lokalizację, ale także standard mieszkania, budynku i jego otoczenia. W szczególności w przypadku apartamentów inwestycyjnych o przeznaczeniu wakacyjnym warto zwrócić uwagę na udogodnienia, które można zaoferować przyszłym gościom. Obecność basenu, sali fitness czy sauny to na pewno duża zaleta, dzięki której Twoja oferta będzie wyróżniać się na tle konkurencji. Istotny jest także metraż oraz rozkład pomieszczeń. W przypadku par lub pojedynczych osób dużą popularnością cieszą się kawalerki z aneksem kuchennym, podczas gdy rodziny z dziećmi zwracają uwagę na większą ilość pomieszczeń oraz ich funkcjonalność.

W każdym przypadku atutem będzie wysoki standard wykończenia i estetycznie zaaranżowane wnętrze. Bezpiecznym wyborem są naturalne materiały oraz jasna kolorystyka, dzięki którym wnętrze prezentuje się przytulnie, a równocześnie nowocześnie i świeżo. Standardem jest komfortowo umeblowana sypialnia i część wypoczynkowa oraz kuchnia z niezbędnym AGD, w tym zmywarką. Upewnij się także, że Twój apartament posiada przestrzeń do przechowywania, w której Twoi goście będą mogli wygodnie rozpakować swoje rzeczy.

Zarządzanie nieruchomością

Apartamenty inwestycyjne mogą być udostępniania na podstawie umowę najmu długoterminowego lub na krótki czas, co jest chętnie wybierane przez turystów i osoby, które odwiedzają daną lokalizację przez kilka dni w związku z pracą. Najem krótkoterminowy przynosi większy dochód, ale wymaga większego zaangażowania ze strony właściciela. Chodzi m.in. o sprawnie prowadzony marketing, zarządzanie rezerwacjami czy przygotowanie miejsca na przybycie nowych gości. W przypadku inwestorów, którzy mieszkają w innym miejscu lub są zajęci zawodowo, zarządzanie taką nieruchomością może być problematyczne. Z tego powodu wielu z nich decyduje się na zakup apartamentu z opcją zarządzania nieruchomością. Jest to najczęściej  usługa oferowana przez właściciela budynku, który współpracuje z odpowiednimi miejscowymi podmiotami.

Gdzie znaleźć atrakcyjne oferty?

Kolejną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest relacja ceny nieruchomości do oczekiwanego zysku z wynajmu nieruchomości oraz oczekiwany wzrost wartości danego lokalu. Korzystnie pod tym względem wypadają m.in. apartamenty inwestycyjne w Hiszpanii oraz miastach o dużym potencjale turystycznym jak Warszawa czy Kraków. Szeroki wybór atrakcyjnych ofert od dewelopera znajdziesz w serwisie rynekpierwotny.pl.

Podobne artykuły