Zobacz, dlaczego warto dodać sodę oczyszczoną do prania!

Porady Data publikacji: 20 lipca 2021

Soda oczyszczona jest jednym ze składników proszku do pieczenia. Stosujemy ją również samodzielnie podczas pieczenia. Potrafi zastąpić proszek do pieczenia, a nawet drożdże. Stosujemy ją również do zmiękczania mięsa i podczas gotowania warzyw zielonych, aby zachowały swój piękny kolor. Ma ona jednak dużo więcej zastosowań, które wykraczają poza naszą kuchnię. Jednym z nich jest wykorzystanie jej podczas prania.

Soda oczyszczona do prania

Czy zdarza Ci się, że ubrania po wypraniu nie pachną ładnie? Możemy temu zapobiec i właśnie w tym celu wykorzystamy sodę oczyszczoną. Wystarczy, że do jednego prania dodamy pół szklanki sody. Dzięki temu odzież po wypraniu nie będzie miała nieprzyjemnego zapachu, a dodatkowo soda pomoże wyczyścić wnętrze pralki i pozbyć się bakterii, które rozwijają się w jej zakamarkach.

Soda oczyszczona przydatna jest również do usuwania nieprzyjemnych zapachów, którymi przenikają ubrania. Może być nim przykładowo dym tytoniowy. Wtedy wystarczy namoczyć ubranie w wodzie z sodą, a następnie wyprać je jak zwykle.

Użycie sody podczas prania sprawia, że nie potrzebujemy tak wiele innych środków piorących. Dlatego możemy jednocześnie dodać mniej proszku do prania lub płynu do płukania. Dzięki temu oszczędzamy pieniądze.

Dlaczego ubrania śmierdzą po praniu?

Soda oczyszczona pomaga w pozbyciu się tych zapachów, ale przyczyna może być nadal nierozwiązana. Pamiętaj, że pralka jest urządzeniem, które również należy czyścić, a gromadzące się w środku osady mogą gnić.

Soda oczyszczona stosowana przy praniu pomaga je oczyścić. Warto jednak to, co możemy, wyjąć i oczyścić samodzielnie. Dotyczy to choćby kieszeni na proszek, uszczelek przy drzwiczkach czy filtru.

Co jakiś czas powinniśmy również czyścić pralkę, używając specjalnych środków i puszczając puste pranie. Dzięki temu z jej wewnętrznych instalacji usunięte zostaną osady, które często zbierają się tam miesiącami ciągłego i intensywnego użytkowania.

Innym problemem jest natomiast to, że gdy skończy się pranie i zaczniemy je wyciągać, zauważamy, że znajdują się na nim nadal mydliny. To może oznaczać wadę sprzętu, np. elektrozaworu.

Podobne artykuły