Ekologiczne ciepło w Twoim domu całkowicie za darmo? Poznaj zalety instalacji solarnej.

Porady Data publikacji: 07 listopada 2019

Coraz częściej decydując się na budowę domu wybieramy projekty domów, które posiadają dodatkowe rozwiązania pozwalające na oszczędzanie energii. Jednym z ciekawszych sposobów na energooszczędność jest instalacja solarna stosowana w domach jednorodzinnych.

Dom przy Bukowej 9 – www.galeriadomow.pl

Projekty domów z instalacją solarną

Planując instalację solarną w budowanym domu najlepiej pomyśleć o niej już na etapie wyboru projektu domu. Nie wszystkie oferowane w sprzedaży projekty domów mają ją w dokumentacji. Warto wybrać taki dom, który ma schematy instalacyjne zawarte w części branżowej. Wtedy mamy pewność, że dokumentacja tworzy spójną całość. Jeśli projekt, który wybraliśmy nie ma w standardzie solarów warto zapytać, czy pracownia projektowa nie oferuje ich osobno, jako dodatku.

Jeśli chcemy mieć pewność, że dom, który wybudujemy będzie posiadał instalacje solarną powinniśmy zdecydować się na projekty domów energooszczędnych. Takie domy posiadają zaawansowane rozwiązania podnoszące wydajność energetyczną budynku. Poza instalacją solarną należą do nich również wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja), fotowoltaika, czy pompa ciepła. Projekty domów energooszczędnych dążą do minimalizacji strat ciepła i zmniejszeniu nakładów energii na ogrzanie budynku i zaopatrzenie go w ciepłą wodę użytkową. Aby projekt domu mógł zostać uznany za energooszczędny musi być wykonany według standardów WT 2021 (warunki techniczne na 2021 rok). Wskaźnik EP takiego budynku musi być niższy niż 70 kWh/(m²rok). Aby instalacja solarna przynosiła najlepsze efekty najlepiej wybrać projekt domu z dachem dwuspadowym, nachylonym jedna z połaci w kierunku południowym, południowo-wschodnim, lub południowo-zachodnim. Wtedy dach ma najlepsze nasłonecznienie i solary pracują najefektywniej.

Dom przy Alabastrowej 55 - www.galeriadomow.pl

Dom przy Alabastrowej 55 – www.galeriadomow.pl

Jak działają solary i co możemy zyskać na ich instalacji?

Decyzja o wykorzystaniu instalacji solarnej to nie tylko oszczędność dla kieszeni, lecz również wyraz troski o otaczające nas środowisko naturalne. Spalając w trakcie ogrzewania budynku paliwo stałe uwalniamy do atmosfery duże ilości dwutlenku węgla oraz pozostałych produktów spalania. Ogrzewając wodę solarami nie generujemy spalin, więc nie zanieczyszczamy klimatu.

Jak działają solary? Schemat jest prosty. Instalacja solarna, a dokładniej kolektory ulokowane na dachu, lub innej nasłonecznionej powierzchni, pochłaniają światło dzienne zamieniając jego energię na ciepło. Można je wykorzystać w dwojaki sposób, albo do podgrzania cwu (ciepłej wody użytkowej), albo do ogrzania kaloryferów. W drugim przypadku mówimy o instalacji termosolarnej. To bardziej wydajne rozwiązanie, lecz w praktyce nieco droższe. Nie wszystkie projekty domów je posiadają. Wymaga bardziej rozbudowanej sieci urządzeń; kolektory solarne, zasobnik ciepłej wody, podgrzewacz, sterownik, wymiennik ciepła, zbiornik buforowy

Schemat działania wygląda następująco:

  1. Podgrzanie wody w kolektorze do wyższej temperaturę, niż ta w zbiorniku
  2. Uruchomienie pompy transportującej wodę do zasobnika.
  3. Zamiana zgromadzonego ciepła na ogrzewanie budynku, lub cwu.

Instalacja termosolarna najlepiej sprawdza się przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego, a więc tzw. ogrzewania niskich temperatur.

rys. instalacji solarnej

rys. instalacji solarnej

Należy pamiętać, że instalacja solarna nie powinna być jedynym źródłem, zarówno cwu, jak i ogrzewania budynku. Takie rozwiązanie idealnie sprawdza się jako dodatkowe, alternatywne źródło energii dla naszego domu. Nie możemy jednak zostać z samymi solarami. Pamiętajmy, że nasz klimat, nie daje pewności, co do całorocznego dostępu do promieni słonecznych.

Solary doskonale współpracują z ekologicznymi formami ogrzewania gazem ziemnym i pompą ciepła. Obniżają jeszcze bardziej zapotrzebowanie na energię pierwotną, gdy w domu zastosujemy dodatkowo wentylację mechaniczną z rekuperacją.

Zastosowanie instalacji solarnej zwraca się dosyć szybko, pomimo większych nakładów początkowych. Solary mądrze wkomponowane w projekt domu energooszczędnego dadzą spore oszczędności i poczucie, że nasz dom doskonale współgra z naturą, nie ingerując w jej równowagę.

Podobne artykuły