17 listopada 2019

Zbyt częste mycie rąk szkodzi

Na pewno znacie powiedzonko “częste mycie skraca życie”. Okazuje się, że nie jest ono wcale oderwane od rzeczywistości. Zbyt częste mycie rąk faktycznie może nam szkodzić i dlatego nie należy przesadzać z tą czynnością.

Zbyt częste mycie rąk szkodzi

Jeśli myjesz ręce zbyt często może to powodować podrażnienia i wysuszenie skóry dłoni. Zwiększa to jednocześnie jej odporność na infekcje skórne. Usuwamy w ten sposób naturalną barierę, która chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi.

Dlatego powinniśmy myć ręce w sytuacji, która tego wymaga. Oczywiście robimy to po skorzystaniu z toalety, a w miejscach publicznych również przed. Już sama klamka jest tam siedliskiem bakterii. Dłonie myjemy też oczywiście przed przygotowaniem posiłków i przed jedzeniem. Myjemy je też w sytuacji, gdy się zabrudzą lub po kontakcie z rzeczami, które narażone są na publiczny dotyk przez wiele osób. Nigdy nie wiemy czy jakaś osoba odpowiednio dba o higienę i czy w ten sposób nie przeniesiemy na naszych dłoniach bakterii czy wirusów. W sytuacjach, które tego nie wymagają powinniśmy jednak starać się unikać mycia rąk, albo robić to za pomocą samej wody, bez użycia mydła.

Warto również pamiętać o tym, że mycie rąk wodą z mydłem nie jest tak samo skuteczne jak użycie preparatu do dezynfekcji dłoni. Co prawda dokładne umycie rąk wodą z mydłem pozwala usunąć 99% zarazków i bakterii. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę skuteczność dezynfekcji to będzie ona dużo niższa. Nie jest to czynność wystarczająca np. w przypadku kucharzy, kosmetyczek czy tatuażystów.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.