Zbyt częste mycie rąk szkodzi

Zdrowie Data publikacji: 17 listopada 2019

Na pewno znacie powiedzonko „częste mycie skraca życie”. Okazuje się, że nie jest ono wcale oderwane od rzeczywistości. Zbyt częste mycie rąk faktycznie może nam szkodzić i dlatego nie należy przesadzać z tą czynnością.

Zbyt częste mycie rąk szkodzi

Jeśli myjesz ręce zbyt często może to powodować podrażnienia i wysuszenie skóry dłoni. Zwiększa to jednocześnie jej odporność na infekcje skórne. Usuwamy w ten sposób naturalną barierę, która chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi.

Dlatego powinniśmy myć ręce w sytuacji, która tego wymaga. Oczywiście robimy to po skorzystaniu z toalety, a w miejscach publicznych również przed. Już sama klamka jest tam siedliskiem bakterii. Dłonie myjemy też oczywiście przed przygotowaniem posiłków i przed jedzeniem. Myjemy je też w sytuacji, gdy się zabrudzą lub po kontakcie z rzeczami, które narażone są na publiczny dotyk przez wiele osób. Nigdy nie wiemy czy jakaś osoba odpowiednio dba o higienę i czy w ten sposób nie przeniesiemy na naszych dłoniach bakterii czy wirusów. W sytuacjach, które tego nie wymagają powinniśmy jednak starać się unikać mycia rąk, albo robić to za pomocą samej wody, bez użycia mydła.

Warto również pamiętać o tym, że mycie rąk wodą z mydłem nie jest tak samo skuteczne jak użycie preparatu do dezynfekcji dłoni. Co prawda dokładne umycie rąk wodą z mydłem pozwala usunąć 99% zarazków i bakterii. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę skuteczność dezynfekcji to będzie ona dużo niższa. Nie jest to czynność wystarczająca np. w przypadku kucharzy, kosmetyczek czy tatuażystów.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły