Jakie farby do ściany?

Kategoria: Wnętrza
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2022-01-04

Malowanie ścian to nie lada wyzwanie w szczególności, jeśli chodzi o konieczność wyboru odpowiedniej farby, która spełni swoje zadanie i będzie prezentować się estetycznie. Z tego tekstu dowiesz się, jakie są najpopularniejsze rodzaje farb i na co warto zwrócić uwagę przy ostatecznym wyborze rozwiązania, które znajdzie się na ścianach. Zaczynamy!

Farba malarska, czy li co?

Farba malarska to w dużym skrócie mieszanina pigmentów, spoiw organicznych lub mineralnych, rozcieńczalników oraz innych wypełniaczy. Te wszystkie składniki połączone w odpowiedniej proporcji dają to, co znajdujesz w opakowaniu. Farby ze względu na swój skład oraz przeznaczenie są dzielone na kilka kategorii, o których szerzej piszemy w dalszej części tego tekstu.

Poznaj najpopularniejsze typy farb wewnętrznych

Jak już wspominaliśmy, to skład decyduje o tym, do jakiego typu zostanie zakwalifikowana konkretna farba. Najpopularniejsze są farby emulsyjne oraz farby mineralne. Pierwsza grupa dzieli się na akrylowe, lateksowe, ceramiczne i winylowe. Druga to farby wapienne, cementowe, silikatowe i polikrzemiankowe. Jest jeszcze trzeci typ, czyli farby specjalistyczne, które są stosowane w miejscach wymagających konkretnych właściwości. Najczęściej tego typu produkty wykorzystuje się w celu uzyskania ochrony biologicznej lub specyficznego efektu dekoracyjnego. Poniżej skupiliśmy się na najpopularniejszych farbach emulsyjnych.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Farby winylowe

Jest to rodzaj wodorozcieńczalnej farby emulsyjnej, której spoiwo stanowi żywica winylowa. Farba winylowa jest bardzo elastyczna, co sprawia się, łatwo nakłada się ją na ścianę, a zaschnięta powierzchnia jest gładka i przyjemna w dotyku. Warto wspomnieć też o tym, że rozwiązania winylowe bardzo szybko schną i są łatwe w czyszczeniu, co sprawia, że często wykorzystuje się ten rodzaj farby w pokojach dziecięcych. Ze względu na słabą przepuszczalność pomalowane ściany nie oddychają, co ma wpływ na zwiększoną ilość zabrudzeń, jakie mogą pojawić się na powierzchnia pokrytej farbą winylową.

Farby akrylowe 

Farby akrylowe to wodorozcieńczalne produkty, których spoiwo stanowi termoplastyczna żywica akrylowa. Ten rodzaj farby tworzy zwartą powłokę i chroni ściany przed działaniem czynników zewnętrznych oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Farba akrylowa oferuje stosunkowo niską paroprzepuszczalność, co sprawia, że wszelkiego rodzaju specjaliści nie zalecają używania jej w pomieszczeniach narażonych na wilgoć takich jak kuchnie lub łazienki. Jeśli zdecydujesz się na ten produkt, przez długi czas będziesz cieszyć się żywymi kolorami oraz trwałością. 

Farby lateksowe

Farby lateksowe zawierają bardzo dużo emulsji żywicznych, co sprawia, że są łatwe w nakładaniu, odporne na ścieranie oraz szorowanie. Pomalowane tego typu rozwiązaniem ściany są gładkie i jednolite, co jest niezwykle ważne w kontekście estetyki całego pomieszczenia. Co ważne, powłoka farby lateksowej nie zmienia się z czasem i jest odporna na działanie wody oraz paroprzepuszczalna. To sprawia, że ten rodzaj produktu może być wykorzystywany w pomieszczeniach z dużą wilgotnością. 

Farby ceramiczne

Farby ceramiczne należą do grupy farb lateksowych, a ich skład został wzbogacony o ceramiczne mikrokuleczki, które nadają naniesionej na ścianie powłoce wyjątkową gładkość oraz ścisłą strukturę. Jeśli w Twoim mieszkaniu lub domu zostanie zastosowana farba ceramiczna, nie będziesz musiał martwić się osadzaniem kurzu i innych zabrudzeń. Tego rodzaju farba idealnie radzi sobie z szorowaniem i czyszczeniem na mokro, co jeszcze bardziej zwiększa jej funkcjonalność. Ponadto farba ceramiczna może być z powodzeniem stosowana w pomieszczeniach, w których panują trudne warunki w postaci dużej wilgotności, wahań temperatury lub wielu czynników generujących brud. Sprawdź farby Magnat Ceramic i wybierz rozwiązanie, które spełni Twoje oczekiwania i będzie wyglądać dobrze. 

Co wziąć pod uwagę przy wyborze farby?

Skup się przede wszystkim na przeznaczeniu konkretnego produktu. Farbę dobieraj zgodnie z tym, jakie pomieszczenie chcesz pomalować. Jeśli zależy Ci na produktach wysokiej jakości, które gwarantują trwałą powłokę oraz wiele dostępnych kolorów, odwiedź sklep firmowy MagnatZnajdziesz tam wszystko, czego możesz potrzebować do renowacji pomieszczeń w swoim mieszkaniu lub domu. 

Pamiętaj też, by dokładnie zmierzyć przestrzeń przeznaczoną do malowania. Dzięki temu zaopatrzysz się w odpowiednią ilość farby. Na opakowaniu rozwiązania, na które się zdecydujesz, z pewnością znajdziesz opisaną wydajność. Ta informacja pomoże Ci oszacować, ile dokładnie farby potrzebujesz. 

Bardzo istotnym elementem są również dostępne kolory. Nie idź w tej kwestii na kompromisy, ponieważ ścian nie maluje się codziennie i kolor, który zagości w Twoim domu, będzie towarzyszyć Ci przez dłuższy czas. Seria Magnat Creative została stworzona z myślą o takich osobach jak ty – z określonymi oczekiwaniami i wiedzących, czego chcą

Podobne artykuły