Zasłony czy rolety? Co lepsze do aranżacji okien w salonie, kuchni, sypialni?

Kategoria: Wnętrza
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2023-11-03 / Aktualizacja: 2023-11-04

Dekoracja okna to już nie tylko kwestia odpowiedniej osłony przeszklenia przed nadmiernym słońcem lub niechcianymi spojrzeniami przechodniów. To jak zaaranżujemy okna w salonie, kuchni czy sypialni determinuje ostatecznie styl wnętrza. Tradycyjnie na oknach spotyka się firanki, które tworzą duet z praktycznymi zasłonami. Alternatywą dla tego rozwiązania są rolety okienne, które nadadzą wnętrzu nowoczesny wyraz i zwiększą komfort regulowania dekoracji okien. Lepsze będą tradycyjne firany i zasłony okienne czy może rolety wewnętrzne? Jaka jest różnica między roletą a zasłoną? Jeśli zastanawiasz się co wybrać: zasłony czy rolety, koniecznie zapoznaj się z krótkim przewodnikiem nowoczesnych rozwiązań w aranżacji okien.

Zasłony czy rolety? Charakterystyka zasłon na wymiar

Zasłony przyciemniające i zaciemniające są bardzo praktyczne, gdyż zapewniają użytkownikom blokowanie światła słonecznego i prywatność. Zasłony to również izolacja akustyczna, która blokuje niechciane dźwięki, a także izolacja termiczna, stanowiąca barierę przed stratami ciepła.

Zasłony dekoracyjne stanowią też element podkreślający stylistykę wnętrza. Materiały z widocznym rysunkiem osnowy i wątku nadadzą się do wnętrz w stylu skandynawskim lub rustykalnym. Welur z kolei podkreśli elegancję prestiżowych apartamentów, nadając głębi aranżacji przestrzeni okiennych. Natomiast jednolite, gładkie zasłony sprawdzą się jako nowoczesna dekoracja okien, stanowiąc neutralne tło dla reszty elementów.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Zasłony z pięknej tkaniny to nie wszystko! Kilka słów o karniszach.

Karnisze Kraków to podstawa kompleksowej dekoracji okien. Zasłony nawet z najpiękniejszej tkaniny nie będą prawidłowo spełniać swojej funkcji, jeśli źle dobierzemy do nich karnisz. Nieodpowiednia długość karniszy może być przyczyną przedostawania się światła przez zasłony przyciemniające lub powodować nachodzenie zasłon na wystające elementy np. parapet lub kaloryfer.

Karnisze wpływają też bezpośrednio na proporcję wnętrz. Dlatego idealnym rozwiązaniem będą nowoczesne karnisze na wymiar w formie szyn sufitowych. Najpopularniejsze karnisze to szyny sufitowe KS, które charakteryzuje łatwy montaż, niska cena i subtelny wygląd. Karnisze elektryczne Kraków rekomendujemy osobom ceniącym technologię i komfort na miarę XXI wieku. Karnisze elektryczne pozwolą na pełną automatyzację dekoracji okien, która uchroni zasłony przed zabrudzeniem i zniszczeniem.

Zasłony czy rolety? Różne rodzaje rolet i ich walory.

Rolety rzymskie charakteryzują się prostą obsługą i łatwością utrzymania ich w czystości. Te wykonane na wymiar dopasujesz pod względem rozmiaru, sposobu montażu, a także zastosowanych materiałów. Transparentne rolety rzymskie z tkanin firanowych, a może łatwa w czyszczeniu tkanina poliestrowa, o dużej trwałości? To tylko niektóre z możliwości, jakie dają nam rolety nowoczesne.

Wybierając rolety zamiast zasłon, oszczędzamy miejsce po bokach okna. Okno z roletami, o prostej formie, będzie najlepiej wyglądać we wnętrzach w stylu loft lub skandynawskim. Funkcjonalne rolety okienne podkreślają też minimalizm. Popularne rolety rzymskie z charakterystycznymi fałdami, które tworzą się podczas ich podnoszenia, dodają wnętrzom elegancji.

Zasłony zaciemniające czy rolety rzymskie? Co wybrać na osłony okienne blokujące słońce?

Zasłony, wykonane z odpowiedniego materiału, to sposób na kontrolę ilości światła, które wpada do wnętrza przez okna. Zasłony zaciemniające, wykonane z tkanin pokrytych warstwą silikonu lub z materiałów o gęstym splocie, zapewniają niemal całkowitą ciemność. Zasłony przyciemniające natomiast blokują światło w zakresie 70–98% i tworzą subtelną osłonę przed słońcem.

Dostępne na rynku rolety rzymskie Kraków zaciemniające również blokują światło dzienne. Powstają one z grubych tkanin, które gwarantują prywatność mieszkańcom, doskonale sprawdzając się zwłaszcza w łazienkach. Rolety rzymskie mogą być montowane w różnych miejscach: na suficie lub ścianie, a także bezinwazyjnie na ramie okiennej. To sprawia, że nawet niewielkie sypialnie mogą być zaciemnione bez ciężkich zasłon.

Rolety rzymskie plus zasłony? Sposób dekoracji okna dla niezdecydowanych.

Czy rolety i zasłony razem mogą tworzyć zgrany duet? Oczywiście, że tak o ile odpowiednio je do siebie dobierzemy. Zasłony czy rolety muszą być w tym przypadku uszyte z tkanin o odpowiednich właściwościach. Łączenie rolet rzymskich i zasłon sprawdzi się, ponieważ zrealizuje wszystkie potrzeby domowników. Zestawiając ze sobą rolety i zasłony należy jasno określić funkcje poszczególnych elementów. Rolety rzymskie z tkanin firanowych oraz zasłony zaciemniające będą wzajemnie się uzupełniać, tworząc zgrany duet. Z kolei jeśli zasłony dekoracyjne mają pełnić rolę ozdoby, zdecydujmy się na rolety zaciemniające, które ochronią przed światłem, zapewniając jednocześnie prywatność. Rolety plus zasłony to zatem trafiony zestaw.

A czy firany i rolety na wymiar również mogą iść w parze? Tutaj także te dwa elementy dekoracji powinny się uzupełniać. Transparentne tkaniny firanowe dopełnią rolety zaciemniające, skutecznie zastępując zasłon. Jeśli więc zastanawiasz się czy zdecydować się na firany czy rolety, rozważ połączenie obu tych opcji!

Firanki plus zasłony czy rolety dzień noc?

Co powinni wybrać fani tradycyjnych firanek – firany czy rolety? Czy można zastąpić tradycyjne zasłony i delikatne firany jednym rozwiązaniem? Idealną alternatywą będą rolety dzień noc, które mogą regulować ilość wpadającego światła słonecznego. Tzw. rolety DUO uszyte są z tkaniny przyciemniającej i firanki. Tworzą one efekt dzień-noc, stanowiąc funkcjonalne rolety do mieszkań i domów.

Zasłony czy rolety? Podsumujmy!

Co zatem jest najlepszym wyborem na okna w salonie, kuchni, czy sypialni – zasłony czy rolety? Podsumowując niniejszy artykuł jasno można stwierdzić, że chcąc modnie zaaranżować okno w swoim domu nie musimy ograniczać się do tradycyjnego zestawu firan i zasłon. Możemy zdecydować się na modne i praktyczne rolety okienne, które nadają wnętrzu nowoczesny charakter i zapewniają wygodę w regulowaniu oświetlenia. Warto eksperymentować i łączyć różne elementy dekoracyjne, takie jak rolety i zasłony lub firany, by stworzyć harmonijną i funkcjonalną kompozycję. Nie można zapomnieć też o wyborze odpowiednich karniszy, które są podstawą kompleksowej dekoracji okiennej.

Znalezienie idealnego rozwiązania dla okien w danym wnętrzu zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb użytkowników. Warto pamiętać, że sposób, w jaki aranżujemy okna w naszym salonie, kuchni czy sypialni, wpływa na ostateczny styl wnętrza.

Podobne artykuły