Kafle w płynie – czym są, ile kosztują i jak je stosować?

Mój dom Wnętrza Data publikacji: 29 maja 2018

Kafle płynie to alternatywa dla tradycyjnych kafli z gresu, kamienia czy ceramicznych. Można zastosować je w łazience lub w kuchni. Zobaczcie dla kogo są kafelki w płynie i czy warto je zastosować u siebie w domu.

Czym są kafle w płynie

Jak działają kafle w płynie? Jest to bezbarwny i bezzapachowy lakier, który nakładany jest na dowolną farbę, którą wcześniej pomalujemy ścianę. Kafle w płynie tworzą powłokę, która jest szczelna i dlatego bez problemu może być wykorzystane nawet pod prysznicem. Dzięki transparentności można uzyskać dowolny kolor wcześniej odpowiednio przygotowując ścianę.

Co najlepsze, to powierzchnię tę można swobodnie myć, dlatego kafle w płynie można zastosować do wielu pomieszczeń, w których chcemy łatwo utrzymać czystość, a jednocześnie nie inwestować pieniędzy w wykafelkowanie pomieszczenia.

Kafle w płynie bardziej ekonomiczne?

Kafle w płynie są tańsze w wykonaniu niż tradycyjne kafelki. Ze względu, że jest to warstwa zabezpieczająca, to farba pod nią nie musi być z górnej półki. Warto jednak pamiętać o dobrym zagruntowaniu powierzchni przed malowaniem kolorem.

Jeśli chodzi o kwestie ekonomiczne to 2 litry wystarczą na ok. 14m2. Jest to więc koszt ok. 130 zł. Za najtańsze płytki ceramiczne zapłacimy ok. 20 zł za m2. Daje nam to koszt 280 zł przy tej samej powierzchni. Oczywiście do tego doliczyć musimy klej, fugę i pracę kafelkarza. Dlatego kafelki w płynie są bardziej ekonomicznym wyjściem i wcale nie brzydszym wizualnie.

Ochrona przed grzybami

Oprócz tego kafle w płynie zawierają składniki antygrzybiczne dlatego zabezpieczają dodatkowo ścianę przed wystąpieniem pleśni. Można je później czyścić zwykłymi detergentami, które używamy w łazience. Nie trzeba bać się o starcie warstwy bo posiadają one pierwszą klasę ścieralności.

Wiele osób decyduje się na nie z racji tego, że nie chce by na ścianie znajdowały się kafelki, a jednolity kolor. Wtedy takie rozwiązanie jest bardzo dobrym pomysłem i w gruncie rzeczy wychodzi nawet taniej. Lakier dostępny jest w półpołysku oraz macie.

Kafelki w płynie możemy zastosować na ścianach w wielu różnych pomieszczeniach np. w pokoju dziecięcym. Wtedy nie musimy martwić się o pomalowane ściany, bo bez problemu możemy je wyczyścić. Zwiększamy również żywotność farby, więc tak naprawdę koszt powinien się zwrócić w postaci braku konieczności wczesnego ponownego malowania pokoju.

Podobne artykuły