Jak wybrać dobry fotel biurowy?

Wnętrza Data publikacji: 05 stycznia 2021

Jak wybrać dobry fotel biurowy, który zapewni nam wielogodzinną komfortową pracę przy biurku? Wiele osób rozpoczynając pracę z domu odczuło brak wygodnego stanowiska do pracy. Fotel stanowi jego bardzo ważny element. Po kilku godzinach spędzonych na zwykłym krześle przy stole czujemy uporczywy ból pleców.

Nie potrafimy znaleźć wygodnej pozycji. Często siedzimy w nienaturalny sposób przez brak możliwości regulacji wysokości siedziska i pochylenia oparcia. Dlatego dzisiaj chcielibyśmy zająć się tematem wyboru fotela biurowego i pomóc Wam w tym zadaniu, które tylko pozornie wydaje się proste. Pierwszy lepszy fotel może bowiem nie spełniać naszych potrzeb.

Regulowana wysokość siedziska

To dzięki tej prostej funkcjonalności, którą zapewnia fotel biurowy jesteśmy w stanie dopasować jego wysokość do biurka czy stołu, przy którym pracujemy.

Jest to również zależne od naszego wzrostu, dlatego możliwość regulacji wysokości fotela biurowego jest bardzo ważnym czynnikiem, który powinniśmy brać pod uwagę.

Odpowiednia wysokość sprawi, że nie będziemy musieli się garbić, a nasze dłonie będą wygodnie spoczywać przy klawiaturze. Dzięki temu praca stanie się dużo wygodniejsza.

Gdy siedzimy na krześle w odpowiedniej wysokości nasze stopy powinny spoczywać płasko na ziemi. Jeśli tak nie jest możemy użyć podnóżka. Uda powinny być płasko oparta o siedzisko, a plecy wyprostowane.

Podłokietniki

Gdy jesteśmy przy wysokości siedziska warto również zwrócić uwagę na wysokość podłokietników. Fotel biurowy powinien mieć możliwość ich regulacji. Jeśli takiej opcji nie ma zdecydowanie powinniśmy przed zakupem krzesła po prostu na nim usiąść. Dopasować wysokością do jakiegoś biurka i sprawdzić czy podłokietniki zapewniają dobre wsparcie naszym rękom.

Jeśli wysokość podłokietników nie będzie dla nas odpowiednia, wielogodzinna praca na klawiaturze może objawiać się bólem nadgarstków czy całych rąk.

Warto wiedzieć również o tym, że na podłokietniki możemy kupić nakładki. Pozwalają one nie tylko na zwiększenie powierzchni oparcia, zmiękczenia jej, ale również na zmianę jej konta. Może to być pomocne w przypadku, gdy mamy już fotel biurowy, który nie do końca spełnia nasze oczekiwania jeśli chodzi o podparcie dla rąk.

Oparcie

Ważnym elementem, na który również musimy zwrócić uwagę jest oparcie, a dokładnie jego regulacja. Regulacja siedziska i oparcia wspierającego powinny być niezależne od siebie. Dzięki temu możemy całkowicie dostosować pozycję naszego ciała na krześle co zapewnia nam maksimum wygody.

Powinniśmy mieć możliwość regulacji oparcia do tyłu oraz przodu w celu znalezienia idealnej pozycji. Warto również usiąść na takim fotelu i samodzielnie spróbować czy jest ono dla nas dostatecznie wygodne.

Oprócz tego oparcie powinno być wyprofilowane zgodnie z wygięciem kręgosłupa. Bardzo ważne jest oparcie odcinka lędźwiowego, które jest w tym miejscu wypchane na zewnątrz. Zapewnia to odpowiednią stabilizację pleców i wygodę pracy. Najlepiej w takim przypadku, gdy krzesło ma również regulowaną wysokość oparcia, wtedy możemy idealnie dopasować podparcie lędźwiowe do naszych pleców.

Wielkość siedziska i oparcia

Siedzisko oraz oparcie nie powinny być zbyt małe. Wtedy nie będziemy mogli komfortowo na nim siedzieć. Szerokość i głębokość siedziska będą głównie determinowane przez nasze ciało, dlatego musimy po prostu wybrać coś co nam najbardziej pasuje.

Warto jednak pamiętać o tym, by po wsunięciu się maksymalnie w siedzisko pozostała jeszcze wolna przestrzeń między nim, a naszymi kolanami. Tak by zgięciami kolan nie opierać się o siedzisko.

To naszym zdaniem najważniejsze czynniki, które wpływają na wygodę korzystania z krzesła biurowego.

Podobne artykuły