Meble do garderoby — jak je wybrać?

Wnętrza Data publikacji: 17 kwietnia 2020

Garderoba pełni istotną funkcję w każdym domu, niezależnie od tego, czy zorganizowana jest w osobnym, specjalnie przeznaczonym do tego pomieszczeniu, czy w wydzielonej strefie, np. w sypialni. Miejsce do przechowywania i przymierzania ubrań znajduje się w każdym domu i bardzo ważne jest jego odpowiednie wyposażenie. Jak zatem wybrać odpowiednie meble do garderoby, które zapewnią komfort, funkcjonalność i dobry wystrój?

Garderoba — jak i gdzie ją urządzić?

Podstawową funkcją garderoby jest przechowywanie ubrań. Dobrze urządzona garderoba pomaga zachować porządek i utrzymać ubrania w dobrym stanie. Meble garderobiane powinny więc zapewnić odpowiednie warunki do tego celu. Odzież musi być dobrze zorganizowana oraz chroniona przed zabrudzeniem czy gnieceniem się. 

Dodatkowo garderoba może być miejscem, w którym przymierzamy ubrania, dobieramy pasujące do siebie elementy stylizacji i ogólnie szykujemy np. do wyjścia na miasto. Jeśli mamy miejsce warto więc w garderobie umieścić lustro i toaletkę, przy których poprawimy fryzurę, zrobimy makijaż czy po prostu sprawdzimy, jak wyglądamy w danej kreacji.

Urządzenie garderoby powinniśmy zatem zacząć od przemyślenia jej funkcjonalności i dostępnego miejsca. Jeśli mamy wydzielone pomieszczenie garderobiane, pod uwagę weźmy jego kubaturę i układ. Pamiętajmy, aby nie zagracić tej przestrzeni i nie przytłoczyć jej zbyt dużą ilością mebli lub ich masywną formą.

Jeśli urządzamy garderobę w sypialni, zadbajmy o spójność aranżacji całego pomieszczenia. Szafy i komody dobierzmy do innych mebli sypialnianych pod względem koloru, materiału i wzornictwa. Meble garderobiane ustawmy blisko siebie, aby stworzyć odrębną strefę funkcjonalną. Dzięki temu wszystko będzie pod ręką — łatwiej znajdziemy odpowiednie elementy ubioru i utrzymamy porządek.

Meble do garderoby — funkcjonalność przede wszystkim

Meble do garderoby, być może bardziej niż w jakimkolwiek innym pomieszczeniu, powinniśmy wybierać, uwzględniając ich funkcjonalność. Rozmiary i konstrukcja mebli powinna być dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb związanych z rodzajem i ilością ubrań.

Obszerna szafa garderobiana przyda się przede wszystkim kobietom z bogatą kolekcją sukienek, które powinny być przechowywane na wieszakach, ale również eleganckim panom, którzy chcą zadbać o stan swoich koszul czy garniturów.

Jeśli mamy bardziej swobodny, casualowy styl, postawmy na półki — na nich umieścimy złożone spodnie, t-shirty i bluzy. Przydadzą się też szuflady na bieliznę i dodatki.

Na małych metrażach doskonałym rozwiązaniem będą meble wielofunkcyjne, np. szafy, które poza miejscem na wieszaki mają również liczne półki i wysuwane szuflady. W dużych pomieszczeniach możemy te przestrzenie rozdzielić na osobne meble, np. stawiając obok szafy funkcjonalną komodę.

Pamiętajmy o tym, by w każdej garderobie znalazło się lustro, najlepiej duże, w którym zobaczymy się od stóp do głów. Nie musi ono być wolnostojące. Wiele szaf ma lustra zamontowane na drzwiach, co jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcemy oszczędzić przestrzeń.

Świetnym dodatkiem, szczególnie do kobiecej garderoby, będzie sekretarzyk lub kompaktowa toaletka. Warto wybrać mebel z funkcjonalnym blatem roboczym oraz szufladami na kosmetyki i przyrządy do makijażu. Przy toaletce przyda się wygodne krzesło lub taboret, a nad nią koniecznie powinno zawisnąć lustro. Takie miejsce, w którym można się wygodnie wyszykować, świetnie sprawdzi się zarówno w osobnej garderobie, jak i w sypialni.

Tam, gdzie nie ma dedykowanego temu pomieszczenia, a kubatura garderoby na to pozwala, warto urządzić również suszarnię oraz prasowalnię. Wystarczy wyodrębnić miejsce na suszarkę do ubrań oraz deskę do prasowania. Zorganizowanie tych stref funkcjonalnych w jednym miejscu zwiększy komfort i pomoże zachować porządek. Sprawi też, że wszystko będzie pod ręką, a czyste, wysuszone i wyprasowane ubrania trafią od razu na odpowiednie miejsce.

Stylowe meble garderobiane – zadbaj o wystrój

Poza funkcjonalnością warto też zadbać o odpowiedni wystrój garderoby. To szczególnie istotne, kiedy łączymy ją z innym pomieszczeniem, np. sypialnią. Jednak również w osobnych garderobach powinniśmy mieć na uwadze dobrą aranżację.

Wygląd otoczenia wpływa na to, jak prezentujemy się w różnych stylizacjach. Estetyczna, przytulna garderoba pomoże wybrać równie estetyczne kreacje, sprawi, że będziemy się dobrze czuli, przymierzając ubrania, a szykowanie się do wyjścia będzie przyjemniejsze.

Właściwa aranżacja to przede wszystkim dobrze dobrane wyposażenie. Szeroki wybór zapewni sklep Meble Focus oferujący meble garderobiane w różnym stylu. Przy wyborze warto uwzględnić kubaturę garderoby i jej naświetlenie. W małych, ciemnych pomieszczeniach sprawdzą się meble jasne i o lekkiej konstrukcji, natomiast w dużych możemy zdecydować się na masywniejsze i ciemniejsze modele.

Myśląc o aranżacji, koniecznie zadbajmy o dobre doświetlenie garderoby. Sprawdzą się nie tylko wiszące lampy, ale również punktowe źródła światła, np. w formie kinkietów lub wolnostojących lamp. Szczególnie dobrze doświetlona powinna być toaletka i miejsce z lustrem.

Prawidłowo urządzona garderoba musi zapewniać wygodę i funkcjonalność, ale również przytulną atmosferę, w której z przyjemnością będziemy eksperymentować ze stylizacjami, tworzyć nowe zestawienia i bawić się modą. Jej styl, podobnie jak ubrania, powinien odzwierciedlać charakter użytkownika i trafiać w jego gust, sprawiając, że będzie on po prostu czuł się dobrze w swoim domu.

Podobne artykuły