Umywalka nablatowa – wada tego rozwiązania

Wnętrza Data publikacji: 28 stycznia 2020 / Aktualizacja: 2022-08-23

Umywalka nablatowa jest ostatnimi laty jednym z łazienkowych krzyków mody, który możemy znaleźć w salonach łazienek. Umywalka jest oczywiście niezbędnym elementem tego pomieszczenia, ale oprócz roli praktycznej może również pełnić dekoracyjną. Dlatego wiele osób decyduje się na umywalkę nablatową, która oprócz swojej roli również ładnie wygląda.

Wygląd jest zdecydowanie jej główną zaletą, to właśnie dla niego ją wybieramy. Nie oznacza to jednak, że rozwiązanie te pozbawione jest wad. Dlatego chcielibyśmy pójść na przekór wszelkim artykułom na ten temat i zamiast zachwycać się nad designem zwrócić uwagę na to jakie późniejsze trudności w użytkowaniu mogą się pojawić przy umywalce nablatowej.

Wady umywalki nablatowej

Umywalki nablatowe dostępne są w wielu różnych kształtach, rozmiarach i kolorach. To co je łączy to sposób montażu. Zamontowane są one bowiem na blacie szafki łazienkowej. Rodzi to pierwszy z problemów.

Utrzymanie czystości

Gdy spojrzymy na zdjęcia prezentujące takie umywalki zauważymy jedną prawidłowość. Nie ma ona miejsca tak jak zwykła umywalka na odłożenie np. pojemniku na mydło.

To pierwszy problem, z którym będziemy musieli się zmagać. Zawsze podczas jej używania woda z mokrych rąk, nie rzadko też brudna czy z mydlinami będzie kapać na blat szafki.

Sprawia to, że choć sama umywalka może być czysta to utrzymanie czystości wokół niej wymaga dużo większego wysiłku i częstszego sprzątania.

Co mogę Wam polecić od siebie? Wybranie jasnego blatu. Korzystałam z takiej umywalki w łazience z ciemnym blatem. Była to tragedia. Po każdym myciu tak naprawdę najlepiej byłoby przetrzeć dodatkowo blat. Na jasnym blacie ślady z wody będą dużo mniej widoczne.

Cena

Jeśli planujecie budżetowy remont łazienki to umywalka nablatowa z pewnością nie powinna być dla Was pierwszym wyborem. Są one po prostu drogie, całościowy koszt też jest duży. Pamiętajcie, że oprócz samej umywalki musimy jeszcze przeznaczyć fundusze na szafkę łazienkową, która będzie też droższa w przypadku umywalki nablatowej. Tak naprawdę w cenie samej umywalki bez problemu kupimy gotowy tradycyjny zestaw szafki z umywalką.

Jeśli więc mamy ograniczony budżet zdecydowanie moim zdaniem lepiej jest przerzucić te środki w inne istotniejsze elementy łazienki, które zapewnią nam komfort jej użytkowania, a nie tylko świetny wygląd. Łazienka ze zwykłą umywalką również może wyglądać pięknie.

Jeśli chodzi o same baterie to wybór jest łatwiejszy. Możemy przeglądać dowolnie w ogromnym asortymencie, który oferują nam producenci. Jednym z wyborów mogą być czarne baterie łazienkowe, które są dzisiaj bardzo modne i fajnie będą kontrastowały z jasną umywalką nablatową.

Ma ona też zalety

Warto jako przeciwwagę zawrzeć również parę zalet. Nie będziemy się jednak nad nimi rozpisywać bo z pewnością je znacie. Zastanawiając się nad jakimś rozwiązaniem raczej staramy się poznać jego wady i zdecydować czy są one na tyle istotne, że będą nam przeszkadzać.

Co do zalet na pewno można wymienić design. Do tego większa powierzchnia, którą możemy zyskać na przechowywanie rzeczy w łazience na blacie. Można ją zamontować też na samym podwieszonym blacie i zyskać więcej miejsca w łazience.

Umywalki nablatowe często też są głębsze dzięki temu woda ze środka nie chlapie dookoła. Łatwiej się ją również myje niż umywalkę zwykłą wpuszczoną w szafkę. nie ma ona bowiem żadnych schowanych elementów z trudnym dostępem.

Jak widać ilość zalet tak naprawdę przewyższa jej wady, dlatego decyzja co do jej wyboru pozostaje w Waszych rękach. W jednym z naszych artykułów podpowiadamy na co zwrócić uwagę, gdy urządzamy łazienkę. Również do niego zapraszamy.

Podobne artykuły