Jak zabezpieczyć metalowe ogrodzenie przed rdzą

Ogród Data publikacji: 31 stycznia 2018

Metalowe ogrodzenia są estetyczne i solidne, co sprawia, że są niezwykle cenione. Żeby jednak mogły służyć przez długie lata, należy je odpowiednio zabezpieczyć przed korozją. Brak konserwacji może sprawić, że metalowe elementy zaczną rdzewieć, tracąc tym samym wszelkie walory estetyczne.

Dlaczego ogrodzenie rdzewieje?

Niestety metalowe elementy narażone na działanie warunków atmosferycznych, takich jak woda (zwłaszcza o kwaśnym odczynie), różnice temperatur, skoki ciśnienia czy wysokie zasolenie bądź zanieczyszczenie powietrza. Brak odpowiedniego zabezpieczenia zwiększa ryzyko korozji. Słabym zabezpieczeniem może być niskiej jakości farba, zbyt cienka warstwa czy niedokładnie naniesiona powłoka. Warto pamiętać, że łatwiej jest zabezpieczyć niż odrestaurować ogrodzenie, oraz o tym, że nawet najlepiej zabezpieczone ogrodzenie wymaga renowacji co kilka lat.

Jak przygotować ogrodzenie do malowania?

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać jest dokładne sprawdzenie czy na metalowych elementach nie znajduje się rdza. Należy pozbyć się każdego jej skupiska, inaczej malowania będzie stratą pieniędzy, bo prędzej czy później korozja przebije farbę. Jeżeli na ogrodzeniu występuje tylko lekki nalot, bez problemu usuniemy go za pomocą preparatu odrdzewiającego. Jeżeli jednak rdza wżarła się głębiej, konieczne będzie dokładne szlifowanie. Czynność tę można wykonać samodzielnie używając narzędzi mechanicznych lub zwykłej drucianej szczotki. W przypadku kiedy korozji jest bardzo dużo można ogrodzenie zdemontować i oddać je do czyszczenia w warsztacie, gdzie rdzę usuwa się metodą piaskowania pod bardzo wysokim ciśnieniem. Podczas szlifowania należy też zwrócić uwagę na miejsca, w których stara farba nie trzyma się powłoki wystarczająco dobrze i również ją usunąć.

Malowanie metalowego ogrodzenia

Przed rozpoczęciem malowania metal musi być suchy i czysty. Najlepiej przetrzeć metalowe elementy ścierką zamoczoną w benzynie ekstrakcyjnej lub rozpuszczalniku dzięki czemu pozbędziemy się tłustego brudu, a także pyłu powstałego podczas czyszczenia.

Optymalna temperatura do malowania wynosi od 10 do 25°C dlatego najlepiej malować wiosną, latem i wczesną jesienią. Do malowania najlepiej przystąpić wcześnie rano w pogodny dzień. Wczesna pora ma znaczenie szczególnie kiedy malujemy metodą natryskową. O poranku istnieje mniejsze ryzyko, że na malowanych elementach pojawią się owady, które przyklejając się do metalu osłabiają naniesioną powłokę farby.

O tym, jak mozolnym zajęciem jest malowanie ogrodzenia wie każdy, kto choć raz malował pędzlem metalową siatkę czy barierkę. Jest to oczywiście jedna z dostępnych metod wymaga dużej dokładności i sumienności. Wszelkie niedociągnięcia pędzla, mogą w perspektywie czasu skutkować odpryskami farby czy pojawieniem się korozji. Na dodatek malowanie pędzlem czy wałkiem ma ogromną wadę, bo pochłania ogromną ilość czasu.

Zdecydowanie szybsze jest malowanie natryskowe. Polega na rozpylaniu farby pod wysokim ciśnieniem przy użyciu elektrycznego bądź pneumatycznego pistoletu. Ten sposób zabiera mało czasu i doskonale kryje powierzchnię. Decydując się na malowanie tą metodą musimy dokładnie zabezpieczyć miejsca i elementy, których nie chcemy malować jak murowane słupki czy podmurówka. Warto również pamiętać, że niekiedy farba może być zbyt gęsta do pistoletu i trzeba ją rozcieńczyć odpowiednim rozpuszczalnikiem. Niestety malowanie natryskowe zwiększa zużycie farby. Wadą jest również to, że wiatr całkowicie uniemożliwia wykonanie prac.

Czym pomalować?

Pierwsze malowanie powinno odbyć się przy użyciu farby antykorozyjnej, która chroni przed ponownym powracaniem rdzy. Farba ta poza tym, że neutralizuje obecne pozostałości rdzy posiada właściwości zwiększające przyczepność, przez co jest doskonałym podkładem pod farbę właściwą. Podkład dobiera się pod farbę dekoracyjną, dlatego należy oba te produkty odpowiednio do siebie dobrać.

Jeżeli metalowe ogrodzenie jest dobrze wyczyszczone, można je pomalować specjalną farbą dekoracyjną o właściwościach antykorozyjnych, która nie wymaga stosowania podkładu. Na rynku dostępne są również lakiery antykorozyjne, które chronią ogrodzenie przed niszczeniem pozostawiając równocześnie surowy i naturalny wygląd metalu.

Rodzaje farb do metalu:

  • alkidowe – uniwersalne farby do każdego rodzaju metalu,
  • alkidowo-uretanowe – idealne do stali i żelaza, tworzy elastyczną powłokę odporną na naprężenia,
  • poliuretanowe – farby dwuskładnikowe przeznaczone do stali i żeliwa, tworzą niezwykle trwałą i odporną powłokę,
  • chlorokauczukowe– wykorzystuje się je do powierzchni stalowych, stalowych ocynkowanych i żeliwnych idealne do miejsc o wysokim poziomie zanieczyszczenia,
  • poliwinylowo-akrylowe – można nimi malować ocynkowaną stal, aluminium, a nawet miedzi.

Ogrodzenie ocynkowane

Wśród metod zabezpieczania metalu przed korozją należy wymienić również ocynkowanie. Możemy je zastosować z wykorzystaniem różnych procesów technologicznych. W przypadku ogrodzeń stosuje się metodę cynkowania ogniowego i galwanicznego. Pierwsza z metod zapewnia powłokę antykorozyjną i trwałość na kilkadziesiąt lat. Niestety w procesie technologicznym w niektórych miejscach mogą powstać zgrubienia wynikające z szybkiego zastygania cynku. Zjawisko to nie powstaje gdy ogrodzenia cynkowane są galwanicznie. Warstwa cynku jest bardzo cienka dzięki czemu wygląda bardzo ładnie wyróżniając się gładką i jednolitą powłoką cynkową, niestety jest przez to mniej trwała. Wadą tej metody jest również to, że w trudno dostępnych miejscach może wystąpić niedocynkowanie, jednak wszelkie braki można zniwelować wykorzystując do malowania dobre preparaty cynkowe w spray.

Ocynkowane ogrodzenia są bardzo odporne nie tylko na korozję, ale również na uderzenia. Dzięki czemu jest doskonałym sposobem na zabezpieczenie bramy wjazdowej, przy której ryzyko wystąpienia uszkodzeń mechanicznych jest relatywnie wysoka.

Cynkowany metal nie musi być dodatkowo malowany, ponieważ ocynk sam w sobie jest doskonałym zabezpieczeniem, aczkolwiek z przyczyn estetycznych występuje możliwość malowania tego typu powłok.

Podobne artykuły