Zabawek na baterie nie możesz wyrzucać do śmieci!

Kategoria: Porady
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2020-06-09

Czy wiesz, że zabawki, które napędzane są bateriami lub prądem nie mogą być wyrzucane do kosza na śmieci? Ze względu na sposób zasilania stają się elektrośmieciami i zaliczane są do odpadów niebezpiecznych. Dlatego należy je utylizować oddając je w odpowiednie miejsca zbierające elektroodpady.

Za wyrzucenie elektroodpadów grozi mandat

Elektroodpady najczęściej odwozi się do PSZOK-u czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Gdzie znajduje się PSZOK w Waszym mieście musicie sprawdzić samodzielnie.

Elektroodpady też czasami można oddać w niektórych sklepach, gdzie znajdują się an nie specjalne pojemniki. Pamiętaj tylko o tym, że zanim wyrzucisz zabawkę do takiego pojemnika czy oddasz na PSZOK, wyjmij z niej baterie i włóż je również do odpowiedniego pojemnika na zużyte baterie. Są one niebezpieczne dla środowiska.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Dlaczego warto tak postąpić? Po pierwsze, dzięki temu zadbamy o środowisko. Po drugie, możemy uniknąć mandatu. Jeśli zostaniemy przyłapani na wyrzucaniu elektrośmieci, możemy dostać mandat nawet w wysokości 5000 zł.

Oczywiście w mniejszych miejscowościach może nie być PSZOKu. Warto wtedy pamiętać o tym, że sprzęt taki musi od nas przyjąć sprzedawca. Jeśli nie będzie chciał się zgodzić wystarczy przytoczyć mu Ustawę z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Interesuje nas artykuł 42, który brzmi następująco:

Zbierający zużyty sprzęt jest obowiązany do przyjęcia
przekazywanego do niego zużytego sprzętu, w tym do co najmniej nieodpłatnego
przyjęcia zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych.

Pamiętać należy o tym, że jeśli ktoś jest sprzedawcą to w rozumieniu ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym jest on uznany za zbierającego zużyty sprzęt.

Warto w tym momencie zacytować jeszcze publikację ze strony biznes.gov.pl, która brzmi następująco:

Informacja o zbieraniu zużytego sprzętu

Każdy dystrybutor (sprzedawca i serwisant) musi umieszczać w widocznym miejscu w punkcie sprzedaży informację o przyjmowaniu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.


Także przedsiębiorca prowadzący punkt serwisowy musi nieodpłatnie przyjąć zużyty sprzęt, jeżeli nie nadaje się on do naprawy lub gdy właściciel sprzętu uzna, że naprawa jest dla niego nieopłacalna. Jeśli prowadzisz taki punkt, to pamiętaj, by umieścić w nim w widocznym miejscu informację o punktach zbierania zużytego sprzętu.

Dystrybutor oraz prowadzący punkt serwisowy mogą odmówić przyjęcia zużytego sprzętu, który z powodu zanieczyszczenia stwarza zagrożenie dla zdrowia lub życia osób go przyjmujących. 

biznes.gov.pl

Podobne artykuły