Za małe buty – czy można je rozciągnąć?

Porady Data publikacji: 2020-08-19

Kupiłaś za małe buty i nie czujesz się w nich dobrze? Uwierają i cisnąc Cię w palce? To nie problem. Za małe buty można rozciągnąć.

Kupno za małych butów wcale nie jest tak trudne jak Ci się wydaje. Dzieje się tak na przykład gdy kupujesz buty rano, a wieczorem znów je przymierzysz. Rano nasza stopa jest trochę mniejsza. Dlatego gdy pójdziesz przymierzyć buty w sklepie okazuje się, że pasują jak ulał.

Gdy wieczorem jednak założysz je ponownie może okazać się, że są trochę przyciasne. Nasze stopy przez cały dzień puchną. Jest to naturalne i zależy też od trybu naszego dnia.

Dlatego jedną z ważnych rad, które warto zapamiętać jest to by buty kupować wieczorem, a nie rano. Wtedy unikniemy ryzyka kupienia zbyt małych butów.

Czasami też po prostu oszukuje nas rozum, a wygrywa serce. Zobaczymy piękne buty, które idealnie by nam pasowały. Nie ma jednak naszego rozmiaru, ale po przymierzeniu jednego niżej okazuje się, że buty mieszczą się na naszą stopę. Szczęśliwe pędzimy więc do kasy. Dopiero gdy zaczniemy w nich chodzić przez dłuższy czas okazuje się, że nas cisną.

Problem ten dotyczy też zakupów przez Internet. Każdy producent ma swoją rozmiarówkę. Nie raz już okazało się, że rozmiar, który zwykle noszę u innego producenta jest ciut za mały. Oczywiście buty możemy zwrócić, ale gdy przegapimy termin zostajemy z butami, których nie nosimy.

Jak kupować buty by nie kupić za małych

Pierwszą rzeczą jest to o czym wspomnieliśmy wcześniej. Kupujcie buty wieczorem, a nie rano. Wieczorem nasza stopa po całym dniu jest trochę większa, a więc łatwiej będzie nam dopasować odpowiednie buty.

Drugą rzeczą jest nie poddawanie się emocjom podczas zakupów. Staraj się dobrze zmierzyć buty. Przejdź się w nich i sprawdź czy jest Ci w nich wygodnie. Uważaj szczególnie gdy kupujesz buty, które odbiegają od Twojego podstawowego rozmiaru. Może to być kwestia producenta, ale również Twoje fałszywe odczucie podyktowane emocjami.

Gdy kupujesz buty przez Internet dokładnie zmierz stopę. Najlepiej odrysować ją na kartce. W każdym dobrym sklepie Internetowym z obuwiem znajdziesz tabelę rozmiarów danego producenta. Porównaj je ze swoimi pomiarami i wybierz rozmiar, który odpowiada Twojej stopie. Następnie najlepiej jest sprawdzić czy mieścimy się w jego dolnej czy górnej granicy. Najlepiej jest dodać pół centymetra rezerwy i dzięki temu wybrać buty, które na pewno będą wygodne, ale jednocześnie stopa nie będzie nam w nich pływała.

Jak rozciągnąć za małe buty?

Mleko jednak już się rozlało. Mamy buty, które są na nas za małe. Jak je teraz rozciągnąć, aby móc w nich wygodnie chodzić.

Rozciąganie butów za pomocą suszarki

Jednym ze sposobów jest wykorzystanie suszarki do włosów. Najlepiej sprawdza się to w przypadku butów z naturalnej skóry. Gorące powietrze uelastyczni materiał. Następnie pozwoli dopasować mu się do naszej stopy, a buty w ten sposób dopasują się do naszego rozmiaru.

Przygotuj sobie parę grubszych skarpetek. Następnie nagrzej buty i załóż je na stopy w skarpetkach. Pochodź trochę i co chwilę podgrzewaj buty.

Gdy już dopasują się do Twojej nogi poczekaj, aż ostygną. Sposób ten sprawdzi się w przypadku butów skórzanych, ale buty z tworzysz sztucznych mogą już nie poddać się mocy gorącego powietrza.

Zamiast suszarki można ogrzać buty również w inny sposób. Dobrze sprawdza się gorąca para wodna. Wystarczy potrzymać buty nad gotującą się wodą w garnku, a następnie założyć je na stopy, aby je rozciągnąć. Uważaj jednak by się nie poparzyć. Czynność powtarzaj, aż uzyskasz zadowalający Cię efekt.

Za małe buty – wykorzystaj zamrażarkę

Korzystaliśmy z gorąca, możemy też skorzystać z zimna. Wkładanie butów do zamrażarki to nie jest nowy patent. Na pewno go już znacie bo nie raz o nim pisaliśmy, jednak w zupełnie innym kontekście. Niskie temperatury zabijają bakterie i grzyby, a więc zabijają nieprzyjemny zapach z butów. Tym razem jednak chcemy rozciągnąć nowe buty, które nie pachną brzydko.

Dlatego musimy zrobić to trochę inaczej. Wypełnij but plastikowym workiem, musi on być gruby i szczelny. Postaraj się dobrze rozprowadzić go w środku.

Następnie wypełnij go dokładnie wodą i mocno zepnij na końcu, aby woda się nie wylała. Z pewnością pamiętacie z lekcji fizyki w szkole, że woda podczas zamarzania zwiększa swoją objętość. Wykorzystamy tę właściwość do rozciągnięcia butów.

Wystarczy, że zostawicie je w zamrażarce na kilka godzin po tym jak woda zamarznie.

Prawidła do butów na za małe buty

Kiedyś drewniane prawidła do butów można było znaleźć w każdym domu. Nie tylko zapobiegają odkształcaniu się ich podczas gdy te leżą w szafie i ich nie używamy. Pomagają je również rozciągnąć.

Potrzebujemy jednak nie takiego zwykłego prawidła, które tylko utrzymuje formę buta, ale prawidła do rozciągania butów. Można je kupić już za kilkanaście złotych. Następnie wkłada się je do butów i stopniowo rozkręca powiększając ich rozmiar.

Do tego dobrym pomysłem jest kupienie środków ułatwiających rozciąganie butów, które można kupić w sprayu lub piance. Preparaty takie przeznaczone są do butów z naturalnych materiałów. Zmiękczają one skórę, a dzięki temu ułatwiają jej rozciągniecie.

Podobne artykuły