Jak pozbyć się roztoczy? Skuteczny domowy sposób!

Porady Data publikacji: 18 lutego 2017

Gdy wstajemy rano bierzemy poranną toaletę i ścielimy łóżko. Okazuje się, że ta wpajana od pokoleń zasada jest zła i sprzyja rozwojowi roztoczy.

Poranne ścielenie łóżka a roztocza

Roztocza lubią wilgoć. Na naszym łóżku podczas nocy pozostaje pot, mocz i inne płyny wydalane przez nasz organizm. Gdy nakryjemy je kołdrą tworzy się świetne środowisko do rozwoju roztoczy i mikroorganizmów. Dlatego to co rano powinniśmy zrobić to przewietrzenie pokoju i pościeli by mogła wyschnąć. Dlatego nie zaczynaj dnia od ścielenia łóżka.

Gdzie żyją roztocza?

Roztocza żyją wszędzie, gdzie znajduje się nasz martwy naskórek i pot, które są dla nich pokarmem. Dlatego idealnym środowiskiem dla ich zamieszkania jest właśnie nasze łóżko. Roztocza potrafią rozmnażać się nawet 20 razy dziennie, to sprawia, że w naszej pościeli może żyć ich nawet 1,5 miliona. Prawda, że ogromna liczba? Roztocza negatywnie wpływają na nasze zdrowie dlatego walka z nimi jest wskazana.

Domowe sposoby na walkę z roztoczami

Oprócz ścielenia łóżka gdy ono zdąży wyschnąć po nocy są też inne ważne kwestie związane z walką z roztoczami. Ważne jest częste wietrzenie pomieszczeń. Zimą powinniśmy częściej prać pościel, a podczas lata wietrzyć je po nocy na słońcu.

Aby zabić wszelkie mikroorganizmy w łóżku możesz je spryskać wodą utlenioną. Woda utleniona to silny środek czyszczący i odkażający. Przygotuj ją sobie w butelce z atomizerem i co jakiś czas spryskaj pościel i pozostaw ją do wysuszenia.

Regularnie również zajmuj się usuwaniem kurzu z mieszkania. Mogą też pomóc Ci urządzenia, które oczyszczają powietrze. Bardzo dobrze działają, ale jednocześnie trochę kosztują. Pamiętaj też, że kurz zbiera się wszędzie, na lampach, szafach, framugach drzwi. Staraj się co jakiś czas czyścisz nawet te trudnodostępne miejsca.

W sklepach są też dostępne specjalne proszki i płyny zwalczające roztocza. Ponoć bardzo skuteczne w walce z kurzem są odkurzacze z filtrem wodnym, ale też oczywiście są droższe od zwykłych.

Podobne artykuły