Z odkurzacza śmierdzi – co zrobić?

Porady Data publikacji: 14 lutego 2021 / Aktualizacja: 2024-05-01

Brzydki zapach z odkurzacza może wydobywać się z kilku powodów. Nie należy go lekceważyć i warto zadbać o usuniecie jego powodu oraz zapobieżenie jego powstaniu po raz kolejny. Dzisiaj zajmiemy się tym tematem.

Dlaczego z odkurzacza wydobywa się brzydki zapach?

Każdy odkurzacz posiada filtry, które regularnie trzeba czyścić i co jakiś czas wymieniać. Dlatego sprawdź w instrukcji swojego odkurzacza w jaki sposób wyjąć filtr w Twoim odkurzaczu. Spraw jego stan i jeśli jest to możliwe wyczyść go lub wymień na nowy.

W przypadku odkurzaczy na worki problem może leżeć też w samym worku. Niestety nie wystarczy wymieniać je tylko wtedy gdy zapełnią się, ale jeśli odkurzamy rzadziej to musimy i tak regularnie je wymieniać, bo rzeczy, które zostają do nich wciągnięte mogą po prostu zacząć gnić i wydawać nieprzyjemny zapach.

Jednak to nie wszystko co musimy zrobić. Pamiętaj również o samych rurach i komorze odkurzacza, w której znajduje się filtr oraz worek. Te miejsca również należy czyścić.

Miejsca te zazwyczaj nie czyścimy, a mają one przecież cały czas styczność z brudem, który jest wciągamy do odkurzacza. Osiada na ściankach, przykleja się do tłustych i zabrudzonych powierzchni, a następnie zaczyna się psuć i sprawiać, że powietrze wydmuchiwane przez odkurzacz zaczyna mieć nieprzyjemny zapach.

Co zrobić, aby z odkurzacza nie śmierdziało?

Reasumując należy pamiętać o tym, aby regularnie zmieniać worek, nawet jeśli nie jest pełny. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu i praniu filtrów oraz gdy są już dostatecznie zużyte wymień je na nowe. Pamiętajcie, że filtry można normalnie prać w pralce i nie trzeba za każdym razem wymieniać je na nowe.

Pamiętaj też o czyszczeniu samego odkurzacza w środku, jak i czyszczeniu rury od odkurzacza, która w środku może być brudna co nie jest widoczne. Rury wystarczy wrzucić do wanny z wodą i płynem do mycia naczyń. Dobrze przepłukać je w środku i spłukać bieżącą wodą. Można robić to przy okazji sprzątania łazienki.

Jak zadbać o ładny zapach z odkurzacza?

Akcesoria zapachowe do odkurzacza

Do odkurzaczy zarówno bezworkowych, workowych, jak i wodnych dostępne są wkłady zapachowe, które sprawiają, że powietrze wypuszczane przez odkurzacz pachnie ładnie. Przy okazji podczas odkurzania odświeżamy więc powietrze w mieszkaniu i sprawiamy, że zaczyna ładnie pachnieć w całym pomieszczeniu.

Soda oczyszczona do worka odkurzacza

Gdy założysz do odkurzacza nowy worek wsyp do niego sody oczyszczonej. Dzięki temu będzie ona neutralizowała brzydkie zapachy i pochłaniała wilgoć, która mogłaby przyczynić się do gnicia rzeczy znajdujących się w worku. Możesz wkropić do niego również parę kropli ulubionego olejku zapachowego.

Olejki zapachowe na filtr

Filtr odkurzacza możesz skropić olejkiem zapachowym, jeśli nie chcesz kupować specjalnych wkładów zapachowych do odkurzacza. To równie skuteczny sposób, choć mniej długotrwały. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby czynność tę powtórzyć po pewnym czasie.

Zamiast olejków zapachowych możesz użyć również jakiś niedrogich perfum. Oczywiście szkoda byłoby dobrej jakości drogie perfumy zużyć na spryskiwanie nimi filtra od odkurzacza.

Silica gel do worka odkurzacza

Silica gel to woreczki z żelem krzemionkowym, które możemy znaleźć choćby w pudełku z butami. Ich zadaniem jest pochłonięcie wilgoci i zapobiegnięcie pleśnieniu obuwia, które leżałoby w magazynie. Możesz wykorzystać te kulki i wrzucić je do worka na odkurzacz. Dzięki temu pochłonie on wilgoć i zapobiegnie powstawaniu brzydkich zapachów.

Podobne artykuły