Trzy triki z bateriami, które warto znać

Porady Data publikacji: 22 lutego 2024

Jeśli masz dzieci, to temat baterii jest Ci doskonale znany. Rodzice przywykli do tego, że warto mieć ich zapas w domu, bo nigdy nie wiadomo, kiedy trzeba będzie wymienić je w jakiejś zabawce. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że pozornie proste baterie, mogą skrywać w sobie takie pokłady kreatywności. W tym artykule podpowiemy Wam, jak możecie sprytnie je wykorzystać.

Sposób na zbyt małą baterię

Jeśli brakuje Ci baterii AA, to możesz zastąpić je bateriami AAA. Tak, wiemy — są one krótsze. To, że są cienkie, zazwyczaj nie jest problemem, ale ich długość sprawia, że zamontowanie ich w zabawce nie jest możliwe. Istnieje na to sposób.

Odetnij kawałek folii aluminiowej, a następnie uformuj z niej kulkę o wielkości brakującego miejsca. Teraz tak przygotowany zestaw możesz włożyć do zabawki i gotowe! Aluminium to dobry przewodnik prądu. Dzięki temu zabawka będzie chodzić na mniejszej baterii, chociaż potrzebna była AA. Tak zwane cienkie i grube paluszki mają przecież to samo napięcie. Będą więc działać w urządzeniu. Pojemność baterii AAA z reguły będzie mniejsza, ale to oznacza jedynie, że szybciej się rozładują.

Sprytny test na sprawdzenie baterii

Aby szybko sprawdzić stan baterii bez użycia testerów, można przeprowadzić prosty test polegający na upuszczeniu baterii z niewielkiej wysokości na twardą, płaską powierzchnię. Zużyte baterie mają tendencję do odbijania się i staczania, podczas gdy nowe lub w pełni naładowane baterie opadają bezpośrednio i pozostają na miejscu. Wynika to z różnic w strukturze wewnętrznej baterii, które zmieniają się w miarę zużycia. Bateria pełna będzie cięższa od rozładowanej, nie będzie więc tak skora do odbijania się.

Przedłuż żywotność baterii

Nie jest to bezpośredni trik, ale ważna porada, jeśli zawsze masz w domu zapas baterii. Przechowuj je w chłodnym i suchym miejscu. Najlepiej też nie na słońcu. Baterie tak przechowywane zachowują więcej energii. Jednakże, unikaj przechowywania baterii w ekstremalnie zimnych warunkach, ponieważ to również może negatywnie wpłynąć na ich wydajność.

Podobne artykuły