Problem z rybikami? Tak je wytępisz

Porady Data publikacji: 06 listopada 2023

Rybiki mogą okazać się częstym problemem w wielu domach. Mimo że mogą wydawać się trudne do wytępienia, to istnieją skuteczne i domowe sposoby, aby się ich pozbyć.

Czym są rybiki?

Rybiki znane również jako srebrzyki to małe i długie owady o spłaszczonych ciałach, sięgających ok. kilku do kilkunastu milimetrów długości. Dzięki licznym łuskom ich ciała charakteryzują się srebrzystym lub białawym, metalicznym odcieniem oraz długimi czułkami na głowie. Nie mają skrzydeł, żywią się najczęściej materiałami roślinnymi takimi jak na przykład papier czy resztkami produktów spożywczych. Zazwyczaj unikają światła dziennego i rozpoczynają cykl swojej aktywności w nocy. Ich długość życia może wynosić od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

Jak je wytępić?

Jest kilka domowych sposobów, aby szybko i skutecznie pozbyć się nieproszonych gości. Pomocne mogą okazać się m.in.:

Olejki eteryczne — waciki namoczone olejkami eukaliptusowym, lawendowym czy miętowym umieszczone w miejscach częstej aktywności rybików mogą pomoc skutecznie je wytępić.

Cukier z sodą oczyszczoną — wystarczy wymieszać łyżeczkę cukru z dwiema łyżeczkami sody i rozsypać w problematycznych miejscach, a następnie pozostawić na kilka godzin. Rybiki po spożyciu takiej mieszanki nie będą miały szans na przeżycie. Po wszystkim należy dokładnie odkurzyć miejsca, w których rozsypaliśmy mieszankę.

Cebula i czosnek — do odstraszenia rybików pomocne mogą okazać się również cebula i czosnek, których aromat skutecznie zniechęca rybiki do aktywności.

Ziemia okrzemkowa — niegroźna dla ludzi i zwierząt substancja, która dla rybików jest jednak zabójcza.

Taśma klejąca — umieszczona w miejscach częstej aktywności rybików, fizycznie unieruchomi i uniemożliwi ich dalsze poruszanie się. Dla dodatkowego zwabienia warto nasypać na nią trochę cukru. Podobną pułapkę można wykonać również przy pomocy papieru i miodu. Uwielbiające słodycz rybiki z pewnością nie odpuszczą takiej okazji i utkną na lepiej powierzchni.

Możesz skorzystać także z dostępnych na rynku rozwiązań. W sklepach z chemią domową znajdziesz zarówno pułapki na rybiki, jak i płyny w sprayu.

Jak przeciwdziałać pojawieniu się rybików?

Aby nie stwarzać warunków do zamieszkania dla srebrzyków, należy regularnie sprzątać wszystkie pomieszczenia, w których przechowywana jest żywność, przechowywać ją w szczelnie zamkniętych opakowaniach i unikać pozostawiania resztek jedzenia na blatach, podłodze i w zlewie. Poza tym regularnie opróżniać i czyścić kosze na śmieci. Uszczelnić wszystkie drobne zakamarki, szczególnie w wilgotnej łazience. Profilaktycznie można również zastosować naturalne odstraszacze, takie jak; cynamon czy cytrusy.

Podobne artykuły