Z jakich elementów składa się okno PCV? – charakterystyka i rola poszczególnych części

Mój dom Data publikacji: 23 sierpnia 2023

Większość z nas posiada w domach popularne już okna „plastikowe”. Pomimo bardzo zbliżonego ich wyglądu, poszczególne rodzaje mogą się od siebie znacząco różnić. Ma to swoje odzwierciedlenie szczególnie na płaszczyźnie bezpieczeństwa i energooszczędności całego obiektu. Podczas budowy domu warto zwracać uwagę na nawet najmniejsze detale, mogące mieć spory wpływ na wygodę użytkowania. Okna wybiera się raz, a ich częsta wymiana nie jest absolutnie po niczyjej myśli. Poniższy wpis będzie więc miał na celu uświadomienie, na jakie aspekty zwracać szczególną uwagę podczas wyboru tego asortymentu.

Podstawowe elementy stolarki okiennej

W największym uproszczeniu, okno PCV złożone jest z ramy i skrzydła. Tak najczęściej na pytanie odnośnie charakterystyki tych elementów odpowiadają pytani. Trzeba jednak przyznać, że faktyczna konstrukcja jest znacznie bardziej szczegółowa i precyzyjna. Do tego wszystkiego należy dodać jeszcze okucia, profile, uszczelki oraz wzmocnienia. Już sama budowa tafli szkła jest dość skomplikowana, z uwagi na obecność warstw oddzielanych przestrzenią gazową. Zazwyczaj gazem wypełniającym te luki jest argon, który dzięki wyższej gęstości od powietrza zapewnia skuteczną izolację termiczną.

Oczywiście, nie można pominąć również takich elementów jak zawiasy, zaczepy antywyważeniowe czy klamki. Wewnątrz samej ramy umieszczana jest konstrukcja wzmacniająca, wykonana najczęściej ze stali.

A room with an open window and a beautiful view from the window

Klamki okienne – jak wybrać odpowiednią?

Wbrew pozorom, klamki do okien są niezwykle ważnymi elementami dla zarówno skrzydła, jak i ramy. Odpowiadają za poprawne działanie mechanizmu otwierania, zamykania, przesuwania, jak i również uchylania okien. Przy wyborze należy pamiętać, aby była ona przystosowana do budowy całego elementu oraz umożliwiała ruch zgodny z zakresem działania. Istnieje wiele rodzajów klamek do okien, różniących się zarówno materiałem wykonania, jak i samym kształtem. Względem pierwszej grupy wyróżniamy opcje plastikowe, aluminiowe czy mosiężne. Jeśli natomiast chodzi o formę, klamki do okien występują w postaci jedno- oraz dwuramiennej. Ilość kształtów na rynku jest naprawdę ogromna, a wybór konkretnej powinien zależeć od preferencji inwestora oraz wyglądu samego skrzydła.

Rodzaje szyb w oknach

Producenci okien, chcąc dostosować swoje wyroby do każdego odbiorcy, oferują różnego rodzaju szyby. Mogą one pełnić przeróżne funkcje i być odpowiedzialne za poszczególne czynniki. Przede wszystkim, szyby mogą dzielić się na termoizolacyjne, przeciwsłoneczne, dźwiękoszczelne czy antywłamaniowe.

Pomimo ogromnego wyboru, bardzo ciężko jest inwestorowi doświadczyć jakiejkolwiek różnicy w widoczności gołym okiem. Przykładowo, szyba przeciwsłoneczna nie będzie przepuszczać ogromnej ilości promieni, jednak nie wpłynie to na widoczność i na zmianę barwy przepuszczanego światła.

Przy wyborze okien oraz klamek do tych części wyposażenia, warto więc dokładnie się zastanowić oraz skontaktować z odpowiednimi specjalistami.

Podobne artykuły