Na jakiej wysokości powiesić lustro nad umywalką w łazience?

DIY Mój dom Data publikacji: 02 maja 2018 / Aktualizacja: 2020-12-13

Na jakiej wysokości powiesić lustro nad umywalką w łazience? Wiele osób podczas remontu łazienki zastanawia się na jakiej wysokości powieszone powinno być lustro aby zapewniło nam wygodę korzystania z niego. Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć Wam na to pytanie.

Wszystko zależy od kilku czynników. Warto jednak na wstępie wypomnieć, że zbyt nisko osadzone lustro tworzy wiele problemów z utrzymaniem go w czystości. Gdy powiesimy je zbyt nisko nad umywalką będzie bardzo często zachlapane co wymagać będzie od nas częstszego czyszczenia. Warto więc wziąć również tę kwestię pod uwagę. Z drugiej strony gdy lustro powieszone zostanie za wysoko dzieżko będzie z niego korzystać wielu domownikom, zwłaszcza tym najmłodszym. Dlatego ciężko jest podać optymalną wysokość bez analizy sytuacji w danym mieszkaniu.

Na jakiej wysokości powiesić lustro w łazience

Lustro ma służyć nam w praktyczny sposób dlatego tę praktyczność należy stawiać na pierwszym miejscu. Aby tak było każdy użytkownik lustra w mieszkaniu powinien mieć możliwość łatwego przejrzenia się w nim. Aby to sprawdzić wystarczy zrobić prosty eksperyment.

Weź zmywalny mazak do tablic, a następnie zaznacz na ścianie punkty, które znajdują się na wprost wzroku wszystkich domowników. Warto to zrobić zanim w ogóle wybierzemy lustro, to bowiem pomoże nam w jego wyborze.

W efekcie tego otrzymamy na ścianie kilka punktów, które będą rozrzucone na rożnych wysokościach. Każdy z domowników jest innego wzrostu dlatego punkty te nie będą na ścianie zbiegały się w jednym miejscu. Ale to nie jest problemem. Gdy zmierzymy odległość pomiędzy najniższym punktem, a najwyższym uzyskamy informację, jakiej minimalnej wysokości powinno być lustro, aby te osoby złapały w nim swoje odbicie. Oczywiście teraz należy dodać do tego pewien margines ponieważ najniższa osoba zobaczy jedynie czubek swojego nosa.

W tym celu zmierz odległość od najniższego punktu do umywalki i zaznacz dokąd maksymalnie chcesz by lustro sięgało. Załóżmy, że jest to 40 cm. Zalecamy by lustro nie było przy samej umywalce dlatego zróbmy 20cm odległości. Oznacza, to że lustro powinno mieć wymiar tych dwóch oddalonych od siebie punktów + 20cm. Na przykładzie poniżej widzimy, że optymalna wyliczona wysokość lustra w tym przypadku to 90cm.

Taka wysokość pozwoli nam na to by każdy domownik mógł z niego skorzystać. Tym samym znamy już wysokość położenia lustra nad umywalką, w tym przypadku jest to 20 cm od dolnej krawędzi. Ta informacja wyszła nam sama po zmierzeniu punktów na wysokości wzorku użytkowników lustra. Wiemy więc na jakiej wysokości je powiesić i jest to wypadkowa kilku rzeczy:

  1. wzrostu użytkowników lustra
  2. wysokości umywalki
  3. rodzaju baterii umywalkowej (ścienna lub montowana w zlewie)

Dlatego też nie można podać najlepszej uniwersalnej wysokości montażu lustra nad umywalką. Musi to być dostosowane do danego przypadku aby zapewniło komfort użytkowania wszystkim domownikom.

Jaką szerokość lustra wybrać?

Wysokość lustra określona była prostym eksperymentem. Tutaj jedyna rzecz, do której warto się odnieść jest zlewozmywak. Warto bowiem aby lustro było względem niego symetryczne. Nie ważne czy będzie większe czy mniejsze, ważne aby środki tych dwóch rzeczy przecinały się ze sobą. Dlatego lustro może być większe od umywalki, ale pod warunkiem, że z każdej strony będzie wystawać o taką samą ilość centymetrów.

W niektórych przypadkach ograniczy nasz róg ściany, w takim przypadku mierzymy odległość od rogu ściany do zlewu. Przykładowo niech będzie to 20 cm. Dajmy 5 cm rezerwy, więc wiemy, że lustro może wystawać o 15 cm z każdej strony. Jeśli zlew ma szerokość 60 cm to wiemy już, że lustro może mieć w takim razie 90 cm szerokości aby dało się je symetrycznie powiesić. W tym przypadku wyszło nam więc, że lustro będzie miało 90×90 cm co wynika z wcześniejszego eksperymentu.

Jak widzicie bardzo łatwo można wymierzyć na jakiej wysokości powiesić lustro. Oprócz tego uzyskamy informację jaka szerokość i wysokość lutra będzie najlepsza. Oczywiście można to zrobić również na oko i przypasować już kupione lustro. Jednak jeśli zależy nam na jak najlepszym efekcie warto zrobić to zanim lustro kupimy.

Jest to szczególnie istotne w przypadku gdy planujemy zakupić lustro z podświetlaniem. Wtedy bowiem za lustrem należy wyprowadzić kabel, do którego podłączymy lustro. Jeśli nie zaplanujemy wcześniej jego wysokości, może się okazać, że lustro go nie zakryje. Wtedy zmuszeni będziemy powiesić lustro zbyt wysoko, albo nie uzyskamy symetrii. To zepsuje cały efekt jaki chcielibyśmy uzyskać w łazience. Nasze oczy lubią symetrię. Jesteśmy zaprogramowani tak, że to co symetryczne uważamy za ładne. Tak samo dzieje się z twarzą człowieka, osoby dla nas atrakcyjne to te, które mają symetryczną twarz. Brak symetrii od razu jest wychwytywany przez nasze oczy i psuje cały efekt. Ważne jest również oświetlenie lustra w łazience. Tutaj możemy zdecydować się na różne rozwiązania i oprócz podświetlanego lustra mogą to być również kinkiety nad lustro.

Podobne artykuły