8 kwietnia 2019

Wyszło słońce? Wyjdź z dzieckiem na dwór. Jest jeden ważny powód by to zrobić!

Rola witaminy D jest bardzo ważna w zdrowiu dziecka, ale również dorosłych. Wpływa ona na prawidłowy rozwój układu kostnego i system immunologiczny. Reguluje procesy wchłaniania niektórych mikroelementów takich jak wapń czy fosfor. Łagodzi stany zapalne i wspomaga układ nerwowy. Każdy młody rodzic dzisiaj wie jak jest ona ważna w rozwoju jego dziecka. Wszyscy pediatrzy uczulają na tym punkcie rodziców i w razie potrzeby przepisują witaminę D w kroplach. Jej poziom można sprawdzić podczas badania krwi. U noworodka jej niedobór może być zwiążany z opóźnionym zrośnięciem się ciemiączka.

Skąd dziecko czerpie witaminę D

Dziecko czerpie witaminę D z pożywienia, niestety ilość ta jest niewielka. Dużo lepszym jej źródłem jest synteza skóry. Dlatego tak ważne jest to by wychodzić z dzieckiem na słońce gdy tylko jest to możliwe i przy tym jak najbardziej odsłaniać skórę dziecka. Nie bez powodu mówi się, że to witamina pochodząca ze słońca. Niestety niedobory tej witaminy u dzieci są duże. Dlatego też często jest suplementowana zwłaszcza u małych dzieci i podczas zimy gdy ekspozycja na słońce jest mała. Dlatego wykorzystaj wiosnę i każdy słoneczny dzień by chociaż na trochę wyjść z dzieckiem na dwór.

Objawy niedoboru witaminy D u dziecka

  1. Dłuższe gojenie się ran
  2. Częstsze infekcje
  3. Pocenie się w nocy
  4. Bóle kostne i stawowe
  5. Zmęczenie
  6. Problemy z koncentracją i nauką
  7. Skłonność do depresji u starszych dzieci
  8. Niskorosłość
  9. Krzywica

Witamina D wytwarzana jest w naszej skórze pod wpływem promieni słonecznych. Nie oznacza to, że nie masz stosować filtrów UV u dzieci. Jak najbardziej należy chronić skórę zwłaszcza dziecka przed tym promieniowaniem, które jest szkodliwe. Trzeba je tylko odpowiednio dobrać w zależności od warunków.

Źródła witaminy D w diecie

Słońce jest najlepszym źródłem witaminy D, ale nie oznacza to, że możemy nie zwracać uwagi na to co je nasze dziecko. Powinno ono spożywać produkty, które ją zapewniają czyli takie jak nabiał, jajka, wątroba czy oleje roślinne. Przy czym nie musimy przejmować się tym, że nasze dziecko dostanie jej za dożo – nie da się jej przedawkować jeśli jest ona dostarczana w sposób naturalny. Gdy jest podawana w postaci suplementu, jest to możliwe, ale taki proces powinien nadzorować pediatra.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.