Wynajmujesz mieszkanie? Internet mobilny jest dla Ciebie

Technologie Data publikacji: 30 listopada 2022

Internet mobilny jest doskonałym rozwiązaniem dla osób wynajmujących mieszkanie, podróżujących prywatnie bądź zawodowo, pracujących zdalnie czy studentów. Zwiększenie mobilności i otwartości na zmiany miejsca pracy i zamieszkania budzi potrzebę szybszego dostosowania się do nowych warunków lokalowych. Podpowiemy jaki rodzaj internetu wybrać, aby dotrzymywał kroku na każdym etapie codziennego życia.

Jakie możliwości daje internet mobilny LTE i 5G?

Na początku warto zwrócić uwagę na to, że korzystanie z internetu mobilnego uzależnione jest od siły sygnału konkretnej sieci komórkowej, a w przypadku sieci 5G dodatkowo posiadania urządzenia obsługującego tę technologię. Aktualnie internet LTE swoim zasięgiem obejmuje niemalże cały kraj, ponadto coraz więcej miast i obszarów podmiejskich jest objętych zasięgiem sieci 5G. Internet mobilny działający na podstawie sieci LTE/4G umożliwia korzystanie z aplikacji multimedialnych wykorzystujących streaming danych w wysokiej jakości. Daje przez to możliwość oglądania filmów, słuchania muzyki, czy grania w gry online. Mimo dużych udogodnień, mankamentem LTE/4G są niekiedy występujące opóźnienia w przesyłaniu danych, czy problemy ze stabilnością połączenia. I w tym miejscu z pomocą przychodzi technologia 5G, która niweluje wskazane mankamenty do absolutnego minimum. Zwiększona prędkość transferu (aktualny, rzeczywisty transfer oferowany np. przez sieć Otvarta to nawet 600 Mb/s, który z czasem będzie wzrastał), zredukowanie opóźnień do kilku ms oraz zdecydowany wzrost stabilności połączenia dadzą nawet najbardziej wymagającym użytkownikom zadowolenie.  Dla kogo zatem najlepszym rozwiązaniem jest internet mobilny?

Dla kogo internet mobilny?

Sytuacja w kraju na skutek pandemii i ograniczeń, które były wprowadzane, doprowadziła do tego, że część osób, mimo powrotu do trybu stacjonarnego, pozostała przy pracy zdalnej lub hybrydowej. Wcześniej pracodawcy niechętnie pozwalali na pracę poza siedzibą firmy, jednak, jak pokazuje praktyka, zmiany w wielu miejscach się utrwaliły. Z kolei globalizacja wpłynęła na zwiększenie mobilności pracowników, którzy poszukując zatrudnienia nie ograniczają się do rodzinnej miejscowości, więcej podróżują służbowo, czy pracują dla pracodawców zagranicznych mieszkając w kraju. Większa gotowość do mobilności oraz aktualna sytuacja gospodarcza, tj. rosnąca inflacja, w tym wzrosty cen nieruchomości i koszty kredytów skutecznie zniechęcają do zakupu lub wręcz uniemożliwiają zakup własnego mieszkania. Rozsądnym rozwiązaniem pozostaje wynajem, ale i tu nie obyło się bez wzrostu kosztów, chociaż występują duże różnice w zależności od lokalizacji. Zatem, bez względu na miejsce pracy czy miejsce aktualnego zamieszkania, istotny jest niezawodny internet. Ponadto w trybie wielu zmian, które nam towarzyszą, warto podkreślić, że internet mobilny jest tym, który możemy zabrać ze sobą bez względu czy to będą góry czy morze, wschód czy zachód kraju. Wynajmując mieszkanie musimy pamiętać, że internet stacjonarny jest przypisany do konkretnego miejsca i będzie to dobra opcja, o ile planujemy pozostać w danym lokum na czas obowiązywania umowy oraz wynajmujący wyrazi zgodę na podłączenie przewodów do lokalu.   

Jaki internet mobilny wybrać?

Podjęcie decyzji dotyczącej nabycia internetu mobilnego warto poprzedzić porównaniem ofert poszczególnych operatorów. Zapewne pierwszym z istotniejszych czynników determinujących wybór będzie cena w zestawieniu z ilością oferowanych GB. Dlatego w pierwszej kolejności istotne jest zwrócenie uwagi na oferty obejmujące internet na abonament bez telefonu, tabletu, czy komputera. Niejednokrotnie zakup nowego urządzenia odrębnie w sklepie stacjonarnym lub online jest bardziej korzystne niż jego zakup w pakiecie z internetem w ramach oferty operatora. Konkurencyjne ceny internetu mobilnego proponuje na przykład Otvarta, której najniższy pakiet obejmuje 10 GB internetu LTE i 5G i kosztuje zaledwie 19,99 zł/mc. Wybrane oferty wskazanego operatora zawierają dodatkowy pakiet internetu nocnego np. 200 GB + 200 GB, który obejmują 200 GB LTE i 5G do wykorzystania w ciągu dnia plus dodatkowe 200 GB LTE i 5G do wykorzystania w godzinach nocnych. Oczywiście, aby być usatysfakcjonowanym z wyboru, ilość GB musi odpowiadać naszym potrzebom. Inny będzie wybór przy sporadycznym, a inny przy intensywnym korzystaniu z sieci. Na co, poza ceną i ilością GB, należy zwrócić uwagę, to możliwość posiadania stałego adresu IP w ramach połączenia mobilnego.

Stały adres IP w internecie mobilnym.

Dynamiczny adres IP jest opcją standardową oferowaną przez wszystkich operatorów. Niektóre sytuacje jednak wymuszają przypisanie stałego adresu do urządzenia. Dlatego ponownie pod lupę wzięta została oferta operatora Otvarta, która wyróżnia się od innych podmiotów. Klienci mają do wyboru trzy opcje. Pierwsza, standardowa z dynamicznym adresem IP, która jest ofertą powszechną na rynku. Druga z publicznym adresem IP, który jest niezmienny przy każdym logowaniu urządzenia. Rozwiązanie ma to zastosowanie przy urządzeniach domowych, monitorujących z poza domu (na odległość) wymagających dostępu do sieci. Publiczny, stały adres IP, pozwala m.in. na łączenie się dwukierunkowe za pośrednictwem kamer. Trzecia opcja posiadająca prywaty adres IP, która jest niezbędna przy tworzeniu sieci zamkniętej (lokalnej). W tym rozwiązaniu urządzenia znajdujące się w sieci zamkniętej posiadają podobne adresy, a specjalny mechanizm tłumaczy całą pulę na jeden adres publiczny. Najczęściej ten sposób łącza wykorzystywany jest do zastosowań biurowych czy telemetrycznych.            

Podążanie za zmianą,

Wynajem mieszkania pociąga za sobą konieczność dostosowania się do wielu zmian, wiele kwestii wymaga podjęcia niezwłocznego działania. W tym miejscu z pomocą przychodzi niezawodny internet mobilny, dzięki szybkiemu dostępowi do informacji, portali zakupowych, czy możliwości pracy na odległość. Internet mobilny jest jak osobisty asystent,  za pośrednictwem którego dotrzemy do miejsca docelowego, dokonamy zakupu, zlecimy transport, prześlemy dokumenty służbowe, czy zlecimy wydruk na drukarce znajdującej się w biurze na drugim krańcu kraju. Dlatego tak istotne jest, aby internet mobilny był niezwodny, stabilny i szybki, taki jak w sieci Otvarta

Podobne artykuły