Wkrótce zaczną wypłacać dodatkowe 1500 zł — zobacz, czy możesz je otrzymać

Kategoria: Finanse domowe
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2023-10-20

Dodatek ten nosi nazwę „babciowe”, ale jest ona nieco myląca. Dodatkowe 1500 zł przeznaczone będzie dla rodziców małych dzieci, w przypadku, gdyby mama po porodzie i urlopie macierzyńskim zdecydowała się wrócić do aktywności zawodowej.

Jest jednak kilka warunków:

  • dziecko, na które przyznany będzie dodatek nie może mieć więcej niż 3 lata,
  • matka musi być zatrudniona na umowę o pracę, dzieło lub zlecenie,
  • matka musi otrzymywać minimalną kwotę wynagrodzenia, która obecnie w Polsce wynosi 3600 zł brutto.

Tak jak na początku wspomnieliśmy, nazwa jest trochę myląca. To rodzice otrzymają dodatek i zdecydują, na co go przeznaczą. Może to być np. żłobek, ale też prywatna opieka nad dzieckiem w godzinach pracy czy pomoc babci lub dziadka. W takim wypadku młodzi mogliby się podzielić z babcią pieniędzmi. Dlatego też przyjęto taką nazwę świadczenia.

Ma ono na celu spowodować szybszy powrót ludzi młodych na rynek pracy po urodzeniu dziecka, a także zaangażować i wspomóc finansowo osoby starsze, które mogłyby pomóc przy wnukach jednocześnie mieć z tego dodatkowe pieniądze. Co sądzicie o tym pomyśle?

Kiedy rozpoczną się wypłaty?

Interia przypomina, że pomysł ten pochodzi z kampanii przedwyborczej Koalicji Obywatelskiej. Donald Tusk zaprezentował pomysł w marcu. Babciowe ma ruszyć już od początku przyszłego roku, o ile uda się powołać rząd – zastrzega Interia.

  • https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-1500-zl-specjalnego-dodatku-na-dzieci-niebawem-maja-ruszyc-w,nId,7096914

Podobne artykuły