Te podatki od nowego roku ostro dadzą nam w kość

Finanse domowe Data publikacji: 04 października 2020

Nowy rok przyniesie nam nowe podatki i podwyżkę niektórych, które już obowiązują. Jeśli jesteście ciekawi na jakie wydatki musicie się przygotować, mamy dla Was listę zmian, które mogą Was dosięgnąć.

Podatek od deszczu

Dotychczas dotyczył dużych posesji, teraz będzie dotyczył działek powyżej 600 m2 zabudowanych co najmniej w 50%. Dla wielu właścicieli domków jednorodzinnych oznacza to dodatkową opłatę wynoszącą nawet średnio do 1350 zł rocznie.

Podatek od nieruchomości

Wzrośnie również podatek od nieruchomości. Dla budynków mieszkalnych będzie to kwota 85 gr od 1 m2.

Podatek cukrowy

Ten podatek dotknie nas pośrednio. Obejmie on ceny napojów słodzonych, również miodem. Dla przykładu, cena za 1l Coli wzrośnie o 20%.

Opłata mocowa za prąd

Być może nie słyszeliście o niej wcześniej, ale oznacza ona dla nas wyższe rachunki za prąd i dotyczy to każdego. Wchodzi ona w życie od 1 stycznia 2021. roku. Średnio nasza faktura za prąd wzrośnie o 10 zł miesięcznie.

Wyższy abonament RTV

Od przyszłego roku przewidziano również wzrost ceny abonamentu RTV. Za samo radio zapłacimy 7.5 zł, za radio i telewizor 24,50 zł.

Podatek od psa

Nie wszyscy go płacą, ale są gminy gdzie nadal on obowiązuje. Wzrośnie on w 2021 roku do 130,3 zł czyli prawie 5 zł więcej niż w tym roku.

Składki od umów zleceń

To dotknie w dużej mierze emerytów, którzy dorabiają na umowę zlecenie, a również wszystkich, którzy z takiej formy prawnej korzystają. Umowy te od nowego roku będą w pełni oskładkowane.

Likwidacja ulgi abolicyjnej

Ulga abolicyjna oznacza, że osoba pracująca za granicą nie płaci podatku w Polsce. Ma ona jednak być zniesiona. Oznacza to, że osoby zarabiające za granicą zapłacą różnicę między podatek zapłaconym tam gdzie pracują, a tym, jaki musiałby zapłacić w Polsce. Przypomnijmy, że kwota wolna od podatku w naszym kraju jest dość niska w porównaniu z innymi krajami, gdzie pracują Polacy, np. z Wielką Brytanią.

Opłata depozytowa przy wymianie oleju

Dotknie ona każdego kto posiada samochód. Będziemy musieli zapłacić ją przy każdej wymianie oleju i wynosić będzie nawet 10 zł za litr.

Podobne artykuły