Podatek od deszczu dosięgnie też mieszkańców bloków

Kategoria: Finanse domowe
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2020-10-06

Podatek do deszczu funkcjonuje już w naszym kraju, ale zostanie on zaktualizowany. Zmianie ulegną warunki przy, których będziemy musieli go uiścić. Dotknie on działek powyżej 600 m2 zabudowanych przynajmniej w 50%. To sprawia, że tak naprawdę wielu właścicieli domków jednorodzinnych, którzy tego podatku nie płacili, teraz będą musieli. Jednak to nie wszystko. Dotknie on również bloków wielorodzinnych.

Podatek od deszczu dotknie mieszkańców bloków

Jak podaje serwis zielonagora.naszemiasto.pl, podatek od deszczu dotknie również właścicieli mieszkań. Każdy miszkaniec wspólnoty czy spółdzielca będzie musiał w zależności od wielkości nieruchomości zapłacić za czynsz więcej o 10 – 70 zł miesięcznie.

Jeśli pomnożymy tę kwotę przez dwanaście miesięcy, które mamy w roku, wyjdzie nam nawet 840 zł podatku.

Ile wynosi podatek od deszczu?

Płacimy za powierzchnię, która ogranicza możliwość wchłaniania wody deszczowej. Dotyczy to więc powierzchni dachów, ale również altanek, chodników czy tarasów. Cena za 1 m2 wynosi 1,5 zł, w przypadku gdy retencja jest nieprowadzona.

Jeśli zaczniemy magazynować wodę deszczową do 10% opływu rocznego, możemy liczyć na ulgę do 90 gr na 1 m2. Jeśli natomiast będziemy magazynować od 10 do 30 proc. opływu rocznego, wtedy zapłacimy 45 gr za 1 m2.

Jak więc kwotę podatku możemy zmniejszyć inwestując w systemy odzyskiwania wody deszczowej. Obecnie funkcjonuje progra „Moja woda„, który umożliwia otrzymanie dofinansowania na ten cel.

Podobne artykuły