Większość z nas ma klawisz „Fn” na klawiaturze swojego laptopa. Czy wiecie jakie jest jego zastosowanie?

Technologie Data publikacji: 17 września 2021

Na klawiaturze swojego laptopa natrafić możecie na tajemniczy klawisz „Fn”. Czy wiecie do czego on służy? Jakie jest jego prawdziwe zastosowanie i jak można wykorzystać go podczas pracy z laptopem, aby sobie ją ułatwić? W tym artykule dowiesz się wszystkiego, aby móc zacząć go wykorzystywać zgodnie z przeznaczeniem.

Zastosowanie klawisza „Fn” na klawiaturze laptopa

Klawisz „Fn” pozwala zmieniać funkcje innych klawiszy na klawiaturze. Nazywamy go najczęściej klawiszem funkcyjnym. Z racji kompaktowych wymiarów urządzenia, na laptopach zwykle nie spotkamy pełnowymiarowej klawiatury.

Pełnowymiarowa klawiatura

Dlatego klawisz ten pomaga ją emulować, tym samym dając nam możliwość korzystania z pomniejszonej klawiatury, tak jakby była ona była całkowicie pełnowymiarowa.

Klawisz „Fn” nie jest widziany przez system operacyjny, jako jeden z przycisków na klawiaturze. Można go wcisnąć w każdym momencie, a wtedy funkcja innego klawisza, który naciśniemy zostanie zmieniona. W zależności od marki i modelu laptopa funkcje te mogą być różne.

Producenci laptopów ukrywają pod nim również inne ciekawe funkcje, które pozwalają nam na przykład zmienić jasność ekranu czy głośność dźwięku. Zazwyczaj służy do tego górny rząd standardowych klawiszy funkcyjnych (F1 do F12). Oprócz standardowych oznaczeń opatrzonych literą „F” i numerem porządkowym, znajdziemy tam również znaki symbolizujące alternatywne zastosowanie tego klawisza po wciśnięciu „Fn”.

Alternatywne funkcje klawiszy F1-F12

Gdy spojrzymy na zdjęcie powyżej zauważymy, że po wciśnięciu klawisza Fn i F7 możemy włączyć tryb samolotowy. Natomiast wciskają Fn i F9 wyłączymy touchpad. Gdy nagle przestanie Wam działać touchpad, to teraz będziecie wiedzieli, że być może omyłkowo wcisnęliście tę kombinację klawiszy.

Funkcje klawisza „Fn” w systemie Windows

System Windows posiada domyślne ustawienia klawisza funkcyjnego. Dlatego są one uniwersalne i będą działały w taki sam sposób na każdym laptopie. Co więcej, możemy je dostosowywać do swoich potrzeb zmieniając ich funkcję w aplikacji Keyboard Center.

Możemy przykładowo przytrzymać klawisz Fn, a następnie przesunąć palcem w górę i w dół na touchpadzie. Wtedy uaktywnimy przewijanie wewnątrz dokumentu. Więcej alternatywnych poleceń możemy znaleźć na stronie pomocy Microsoft.

Klawiatura numeryczna w laptopie

Nie każdy laptop wyposażony jest w klawiaturę numeryczną. Na szczęście przychodzi nam z pomocą klawisz funkcyjny, który w systemie Windows działa w ten sposób, że po jego wciśnięciu klawisze M, J, K, L, U, I, O, P i 0 odzwierciedlają układ klawiatury numerycznej.

Podobne artykuły