Używasz dezodorantów? Możesz zachorować na te trzy choroby.

Zdrowie Data publikacji: 18 marca 2018

Czy używanie dezodorantu jest zdrowe? Jest to przecież środek chemiczny, który ma za zadanie zwalczyć nieprzyjemny zapach naszego ciała gdy się pocimy. Czy jednak chemia ta może mieć obojętny wpływ na nasze zdrowie, a może wręcz przeciwnie?

Czym jest dezodorant

Czy wiesz o tym, że pierwsze wzmianki o dezodorancie pojawiły się 5500 lat temu? Wcześniej stosowano glin i działo się to dzisiejszych Chinach. Jednak dopiero na początku XX wieku szerzej zaczęto interesować się problemem pocenia i nieprzyjemnego zapachu. Już w roku 1900 pojawiły się dezodoranty w kształcie, który znamy dzisiaj. Marka Rexona, którą znamy bardzo dobrze funkcjonuje na rynku od bardzo dawna. W 1941 roku pojawiły się pierwsze dezodoranty w sprayu. Metoda ta została jednak opracowana wcześniej bo w 1926 roku.

Czy wiesz… że dezodorant używane przez kilka miesięcy, mogą prowadzić później do alergii? Zaleca się zmienianie ich co dwa miesiące.

Jak dezodorant wpływ ana zdrowie

Australijczycy przeprowadzili badania, podczas których doszli do wniosku, że dezodoranty mogą powodować choroby. Ponad 1/4 osób cierpi z powodu reakcji na chemikalia, które znajdują się w sprayu. Powszechnie zgłaszanymi działaniami niepożądanymi ze strony „szkodliwych” chemikaliów występujących w tych produktach były ataki astmy, migreny i problemy skórne.

Profesor Anne Steinemann, autorka badań z University of Melbourne informuje, że jesteśmy stale narażeni na działanie tych substancji i często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że mogą nam one szkodzić.

Podczas badań, które przeprowadziła zdiagnozowała, że nadwrażliwość na chemikalia wzrosła w ciągu 16 lat czterokrotnie. MCS czyli nadwrażliwość chemiczna to problem coraz większej ilości osób. W badaniu wzięło udział 1100 osób z czego 60% posiadających MCS potwierdziło, że musiało zrezygnować z chodzenia do publicznych toalet, w których rozpylane są chemiczne substancje zapachowe. Ponad połowa chorych nie mogła myć rąk zapachowymi mydłami.

Źródła

  1. wikipedia.org
  2. msn.com

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły