Co to jest glazura?

Mój dom Data publikacji: 29 marca 2021

Mimo zmieniających się mód i powstawania kolejnych ciekawych materiałów wykończeniowych, płytki w dalszym ciągu cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Dość powszechnym problemem podczas ich wyboru, jest jednak rozróżnienie trzech najważniejszych rodzajów kafelków – glazury, terakoty i gresu. Co warto wiedzieć o tym pierwszym rozwiązaniu?

Glazura – co trzeba o niej wiedzieć?

Potocznie mianem glazury określa się w zasadzie wszystkie płytki o gładkiej, błyszczącej powierzchni. Przekonanie to nie odpowiada jednak w pełni rzeczywistości i jest sporym uproszczeniem. Przede wszystkim warto wiedzieć, że kafelki tego typu powstają z tzw. fajansu, czyli mieszaniny gliny, kwarcu i skalenia. Co jednak kluczowe, ich powierzchnia powlekana jest warstwą szkliwa, która nadaje im fakturę, wzór, kolor i połysk. W porównaniu do gresu czy terakoty, glazura jest stosunkowo krucha i podatna na uszkodzenia mechaniczne czy ścieranie. Nie jest ona też odporna na mróz, co wyklucza jej użycie na zewnątrz. Jednak z drugiej strony, dzięki procesowi szkliwienia, nie nasiąka ona wodą, a także jest odporna na działanie popularnych środków chemicznych. Dodatkowo też glazura daje praktycznie nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o projektowanie ich wykończenia, co jest kluczowe z punktu widzenia estetyki pomieszczeń. Płytki tego rodzaju są też stosunkowo lekkie, dzięki czemu łatwiej się je układa. 

Glazura do kuchni, łazienki czy na ścianę – gdzie sprawdzi się najlepiej?

Oczywiście najważniejsze pytanie, z punktu widzenia użytkownika, brzmi „a gdzie glazura sprawdzi się najlepiej?”. Odpowiedź na nie w zasadzie można by ograniczyć do stwierdzenia, że wszędzie tam, gdzie płytki nie będą narażone na intensywne użytkowani i działanie dużych sił czy nacisku. W praktyce najczęściej trafia ona na ściany w pomieszczeniach mokrych – czyli łazienkach i kuchniach. Wówczas niezwykle przydaje się ich wodoodporność oraz łatwość czyszczenia. Z kolei ograniczona wytrzymałość w przypadku ścian nie ma w zasadzie większego znaczenia. Inaczej wygląda sytuacji w przypadku podłóg, które narażone są na intensywne ścieranie i dlatego w tym przypadku glazura się nie sprawdzi. Łazienka i kuchnia to jednak nie jedyne pomieszczenia, w których można zastosować omawiany rodzaj płytek. Mogą one też stanowić element ozdobny w korytarzach, przedpokojach, jadalniach czy też nawet salonach. Wszystko w tym przypadku zależy oczywiście od pomysłu na aranżację danej przestrzeni. 

Glazura w jodełkę, samoprzylepna i drewnopodobna – co to takiego?

Jak już wspomnieliśmy, jedną z najważniejszych zalet glazury jest różnorodność wzorów. Obecnie poszczególni wytwórcy oferują setki produktów tego typu, które mogą różnić się wielkością, kształtem, sposobem szkliwienia, a także wzorem i kolorystyką. Jakie ciekawe płytki ścienne do łazienki czy kuchni można obecnie kupić?

  • Glazura w jodełkę – czyli układana niewielkich, prostokątnych płytek na wzór typowy dla parkietów. 
  • Glazura drewnopodobna – to z reguły duże, prostokątne płytki przypominające swoim wyglądem i fakturą naturalne drewno. 
  • Glazura w mozaiki – może mieć postać niewielkich płytek sześciokątnych, choć z reguły stosuje się większe panele udające klasyczną mozaikę. Kafelki tego typu są więc tylko częściowo szkliwione z zachowaną imitacją fugi.

Przeszukując internet, można też trafić np. na glazurę samoprzylepną. Rozwiązanie tego typu nie ma jednak zbyt wiele wspólnego z płytkami – są to panele z tworzywa wyposażone w taśmę klejącą.

Glazura – gdzie najlepiej ją kupić? 

Różnorodność płytek fajansowych sprawia, że są one bardzo chętnie wybierane do prac wykończeniowych na całym świecie. Tworzy to czasem swoisty problem bogactwa, gdyż mogąc wybierać spośród tysięcy wzorów trudniej o podjęcie decyzji. Osobnym problemem jest przy tym jakość dostępnych produktów, która w przypadku najtańszej glazury może być problemem. Dlatego też jeśli chcemy kupić płytki łazienkowe czy kuchenne, to najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z oferty dobrych sklepów działających jednocześnie przez internet i stacjonarnie, jak Komfort. Oferują one bowiem olbrzymi wybór – znajdą się tam także płytki podłogowe, umożliwiają swobodne zapoznanie się z dostępnymi rozwiązaniami sprzed komputera, a jednocześnie nadal możemy zobaczyć dane płytki na żywo. Pozwala to na spokojne przemyślenie decyzji i zakup idealnych kafelków do swojego domu lub mieszkania. 

Bez wątpienia glazura to w dalszym ciągu jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów wykończeniowych do kuchni i łazienek. Dlatego też warto korzystać z kafelków tego typu, szczególnie że ich wybór jest naprawdę olbrzymi!

Podobne artykuły