Garaż z blachy akrylowej czy ocynkowanej – co wybrać?

Kategoria: Mój dom
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2023-08-18

Obecnie garaż to nieodłączny element wielu domów, służy nie tylko do przechowywania samochodów, ale również do przechowywania różnych narzędzi i sprzętów. Najczęściej decydujemy się na garaż blaszany z blachy akrylowej, lub garaż z blachy ocynkowanej. Garaże te cieszą się popularnością ze względu na dobrą cenę, prostą konstrukcję i dostępność na rynku, o czym zapewnia każdy producent garaży blaszanych.

Garaż blaszany, dlaczego jest tak popularny?

Garaże blaszane, w przeciwieństwie do garaży murowanych o powierzchni do 35m2 niezależnie od rodzaju garażu, czy to garaż akrylowy, czy ocynkowany, zgodnie z Polskim prawem nie wymagają pozwolenia na budowę. Nie ma również konieczności przedstawiania projektu.  

Zatem na jaki garaż blaszany warto się zdecydować?  

Zarówno garaż akrylowy jak i garaż ocynkowany mają swoje zalety. Wszystko zależy między innymi od preferencji klientów, przeznaczenia, budżetu i tego, w jakich warunkach dany garaż będzie wykorzystywany. Wyżej wymienione garaże blaszane są lekkie, posiadają proste konstrukcje, są łatwe w montażu i dostępne są w różnych rozmiarach. Nadają się nie tylko do użytku dla klientów indywidualnych, decydują się na nie również różne przedsiębiorstwa.

Zaobserwuj nas na Facebooku

garaż

Garaże blaszane ocynkowane

Garaż blaszany ocynkowany, który do tej pory był najpopularniejszym wyborem, zastępował garaże murowane. Jest to typowy garaż wykonany z blachy ocynkowanej, takie pokrycie zapewnia garażowi większą ochronę przed korozją.

garaż

Główne cechy garażu ocynkowanego:

  • Garaż ocynkowany dzięki powłoce cynku jest bardzo trwały i ma długą żywotność, dlatego wybierany jest przez osoby szukające trwałego rozwiązania.
  • Garaże blaszane ocynkowane mogą służyć przez wiele lat dzięki warstwie cynku, która chroni blachę przed promieniami słonecznymi, deszczem czy śniegiem.
  • Garaże z ocynku ze względu na materiał, z jakiego są wykonane, zazwyczaj okazują się być tańsze od tych dostępnych na rynku. Plusem jest ich prosta konstrukcja, która pozwala na szybki montaż.
  • Garaż blaszany ocynkowany może wydawać się mało estetyczny, ponieważ posiada prosty, przemysłowy wygląd. Jednak dzięki temu, że występuje w wielu rozmiarach i konfiguracjach, pozwala na dostosowanie go do swoich potrzeb.

Garaże z blachy akrylowej

Garaże akrylowe wykonane są z blachy stalowej, która pokryta jest powłoką akrylową. Garaż akrylowy cechuje wysoka trwałość i odporność na korozję.

paleta REL

Główne cechy garażu akrylowego:

  • Garaż akrylowy charakteryzuje się wytrzymałością na działanie wilgoci, promienie słoneczne, śnieg i inne warunki atmosferyczne, co sprawia, że nie wymaga częstych napraw.
  • Garaże blaszane akrylowe charakteryzuje estetyka ich wykonania, o co przemawia za blachą akrylową to fakt, że na etapie produkcji możliwy jest dobór koloru powłoki z palety RAL, który pozwala na lepsze dopasowanie się garażu do otoczenia.
  • Garaż akrylowy ma zdecydowanie lżejszą konstrukcję od metalowych i drewnianych konstrukcji, co ułatwia ich transport i montaż.
  • Garaże akrylowe ze względu na pokrycie akrylem, zdają się być bardziej odporne na różne zarysowania i uszkodzenia mechaniczne w porównaniu z innymi tworzywami.

Który garaż jest tak naprawdę droższy?

Zdecydowanie garaż ocynkowany w swojej podstawowej formie z charakterystyczną srebrną, lub srebrno-szarą barwą będzie tańszy. Garaż ocynkowany można poddać dalszej obróbce. Garaż można przemalować i pokryć go lakierem, ale to wiąże się z dalszymi kosztami takimi jak zakup odtłuszczacza, pędzli itp.

Garaż akrylowy, mimo tego, że jest wydaje się być droższy wcale taki nie jest. Kupując gotową konstrukcję, wybieramy kolor już u producenta, bez konieczności samodzielnego malowania go.

Wynika z tego, że chcąc mieć trwały na lata garaż blaszany, musimy liczyć się z kosztami niezależnie czy wybierzemy garaż akrylowy, czy ocynkowany.

pieniądze

Podsumowanie

Mimo tego, że garaże blaszane nie są tak wytrzymałe jak murowane, cieszą się ogromną popularnością. Odpowiednio zamontowany blaszak może wytrzymać lata mimo różnych warunków atmosferycznych, jego konstrukcja pozwala również na łatwy montaż,oraz opcję przeniesienia w inne miejsce.

Podejmując decyzję, który z garaży wybrać należy brać pod uwagę formę jego zastosowania, aspekt wizualny i finansowy.

Podobne artykuły