Uważaj na niebezpieczne zabawki z Chin!

Zdrowie Data publikacji: 16 lutego 2018 / Aktualizacja: 2023-12-28

Jedno z dzieci dostało u mnie taki zestaw lekarza na święta. Właśnie poszedł do śmietnika po tym co przeczytałam w Internecie. Jedna z podlaskich firm zgłosiła do odprawy celnej partię zabawek z Chin – podaje  asp. Maciej Czarnecki, z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku. Zabawki wzbudziły podejrzenia i zostały skierowane do badań laboratoryjnych.

Okazało się, że plastikowe elementy tych zabawek wielokrotnie przekraczają dopuszczalne normy stężenia ftalanów. Są to syntetyczne związki, które nadają tworzywom elastyczność. Ich nadmiar może powodować astmę czy zaburzenia układu nerwowego, w szczególności u dzieci.

Przy dłuższym kontakcie ze skórką wchłania się do organizmu. Również łatwo rozpuszcza się w ślinie, a dzieci przecież zabawki często biorą do ust. W zestawie jest nawet specjalne lusterko z lampką led, którym sprawdza się zęby.

O sprawie funkcjonariusze KAS poinformowali Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej, który stwierdził, że zatrzymane wyroby stwarzają zagrożenie dla zdrowia użytkownika i w związku z tym nie mogą być dopuszczone do obrotu – dodaje Maciej Czarnecki.

Jeśli posiadasz taki zestaw medyczny myślę, że lepiej jest po prostu go wyrzucić. Ja tak zrobiłam i poszukam czegoś bezpieczniejszego. Niestety jak widać takie zabawki łatwo przenikają do kraju i sprzedawane w sieciówkach bez większych problemów.

UDOSTĘPNIJ aby inny rodzice również mogli się o tym dowiedzieć.

Źródło artykułu: http://www.gazetalubuska.pl/zdrowie/g/niebezpieczne-zabawki-z-chin-zatrzymane-przez-podlaskich-celnikow-moga-byc-przyczyna-astmy-oraz-prowadzic-do-zaburzen-ukladu,12932968,27535556/

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły