Umowa na internet domowy bez limitu – jak wybrać najlepszą ofertę?

Kategoria: Technologie
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2023-07-17

Dziś praktycznie w każdym domu w Polsce domownicy mają dostęp do szybkiego połączenia z internetem. Wynika to z ciągłego rozwoju i rozbudowywania infrastruktury światłowodowej, a także łączności bezprzewodowej w ramach technologii 5G. Czy umowa na internet domowy bez limitu to dobry wybór? Poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Internet domowy bez limitu – dlaczego brak limitów i wysoka prędkość ma znaczenie?

Oferty operatorów na internet domowy bez limitu dotyczą najczęściej połączenia realizowanego z wykorzystaniem infrastruktury światłowodowej. Dzięki temu transfer danych przebiega bezproblemowo przez całą dobę, a dostawca nie narzuca na odbiorców żadnych limitów przesyłu danych.

Wyobraź sobie, że dla czteroosobowej rodziny masz w ciągu miesiąca tylko 5 GB transferu do wykorzystania. Brzmi poważnie, prawda? Takie ograniczenia powodowałyby liczne ciągłe problemy z działaniem internetu, a także permanentnym brakiem dostępu do sieci.

Na szczęście dostawcy usług internetu domowego najczęściej nie narzucają żadnych limitów transferowych. Jeśli dopiero szukasz oferty internetu domowego i wiesz, że większość operatorów nie narzuca limitu, weź pod uwagę inny parametr.

Kluczowym wskaźnikiem dla internetu domowego bez limitu będzie prędkość downloadu i uploadu danych. Im wyższa, tym lepiej. Zakładając, że masz kilkuosobową rodzinę i każdy w ciągu dnia korzysta z zasobów sieciowych, umowa z dostawcą powinna gwarantować prędkość połączenia na poziomie co najmniej 600 Mb/s downloadu.

Jakie urządzenia mogą korzystać z internetu domowego bez limitu?

W nieruchomościach mieszkalnych pojawia się coraz więcej sprzętu elektronicznego, który musi być na stale zespolony z domową siecią Wi-Fi, by działać poprawnie i z pełnią funkcjonalności. Podpisując umowę na internet domowy bez limitu, możesz podłączyć do sieci takie urządzenia, jak:

  • telewizory,
  • komputery,
  • laptopy,
  • smartfony,
  • urządzenia do sterowania systemem smart home,
  • elektryczne rolety,
  • lodówkę,
  • pralkę,
  • i wiele innych sprzętów RTV i AGD w domu.

Aby tak liczny zestaw urządzeń działał poprawnie po podłączeniu do domowej sieci, potrzebny jest wydajny router Wi-Fi. Liczy się też prędkość internetu, która powinna być odpowiednio wysoka.

Jeśli chcesz mieć gwarancję, że każde urządzenie będzie poprawnie funkcjonować z opcją zdalnego dostępu – najlepiej wybierz ofertę internetu domowego bez limitu z prędkością sięgającą nawet do 1200 Mb/s. Taką propozycję ma dla klientów firma Vectra w ramach internetu światłowodowego dla domu. Jej analizę + zestawienie względem innych dostępnych ofert przeprowadził serwis Teletropiciel, którą można sprawdzić w rankingu  https://teletropiciel.pl/.

Ile kosztuje internet domowy bez limitu danych?

Miesięczne koszty po podpisaniu umowy na internet domowy bez limitu danych transferowych to wydatek od kilkudziesięciu do prawie 200 złotych. Skąd takie rozbieżności? Te wynikają z różnic pomiędzy usługami dostępnymi w ramach oferty internetowej.

Najtańszy będzie abonament wyłącznie na internet dla domu. Opcjonalnie możesz wybrać kilka dodatkowych usług, np. serwis Netflix i HBO w pakiecie abonamentowym, telewizja internetowa czy nawet telefon.

Oferta internetu domowego bez limitu – jak wybrać najlepszą dla siebie?

Poszukiwanie najkorzystniejszej propozycji na internet domowy bez żadnych limitów danych wcale nie musi być trudne. Wykorzystaj porównywarkę operatorów online, a szybko podejmiesz właściwą decyzję. Kilka parametrów, które pomogą Ci zdecydować się na korzystną ofertę to: prędkość downloadu i uploadu, typ połączenia, cena abonamentu w skali miesiąca oraz dostępne usługi dodatkowe.

Podsumowując: internet do użytku domowego zawsze powinien być ofertą bez limitu danych transferowych. W przeciwnym razie domownicy będą mieć problemy z płynnym dostępem do zasobów internetowych lub nawet całkowitym zerwaniem połączenia.

W lokalizacjach, gdzie nie ma infrastruktury światłowodowej, można zdecydować się na internet bezprzewodowy dla domu. W tym przypadku niestety limitu danych są standardem, dlatego najlepiej wybierać propozycję od operatora, który gwarantuje sporo transferu danych do wykorzystania.

Podobne artykuły