Podczas robienia przetworów na zimę jedną z czynności, którą musimy wykonać jest pasteryzacja słoików. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze przetwory nie zepsują się. Najczęściej robimy to w prosty babciny sposób. Na dnie dużego garnka układamy ręczniki kuchenne. Wlewamy wodę, a następnie wkładamy do garnka słoiki z przetworami, tak by woda nie sięgała do nakrętki. Następnie gotujemy je. Czynność ta jest dość pracochłonna. Do tego wyjmując i wkładając słoiki musimy uważać, aby nie poparzyć się. Dlatego tym razem zaproponujemy Wam inny sposób na pasteryzowanie słoików w piekarniku. Jest dużo prostszy i równie skuteczny.
Pasteryzowanie jest bardzo ważną czynnością podczas robienia przetworów. Pozwala ono zakonserwować żywność, a to sprawia, że nasze przetwory nie zepsują się przez zimą. W ten sposób mogą być zdatne do spożycia nawet przez kilka lat. Robiły to już nasze babcie i prababcie. I według ich metody robimy to nadal dzisiaj.
Nie miały one dostępu do nowoczesnych urządzeń kuchennych takich jak piekarnik. Dlatego musiały pasteryzować na mokro. My dzisiaj możemy skorzystać z dobrodziejstw, które mamy w swojej kuchni i za pomocą piekarnika pasteryzować na sucho słoiki z przetworami.
Pamiętajmy o tym, że pasteryzować w piekarniku możemy jedynie słoiki zakręcane, tak zwane twist off. Słoików z gumką (weków) w ten sposób pasteryzować nie należy. Suche powietrze w piekarniku sprawia, że gumki w słoikach wekach partacieją i przestają stanowić odpowiednie uszczelnienie. Przez to nasze przetwory mogą się zepsuć.
Blachę, na której będziemy układać słoiki również najlepiej jest wyłożyć kuchennym ręcznikiem. Słoiki również w tym przypadku nie powinno bezpośrednio jej dotykać, tak samo jak nie powinny stykać się razem ze sobą.
Piekarnik do wekowania słoików nagrzewamy do temperatury 120 stopni Celsjusza. W tym momencie jednak uważamy. Jeśli do słoików na weki włożyliśmy gorące przetwory, wtedy wkładam je do rozgrzanego wcześniej piekarnika. Jeśli jednak wekujemy produkty zimne, wtedy wkładamy je do zimnego piekarnika i rozgrzewamy go wraz ze słoikami. Zapobiegniemy w ten sposób pęknięciom słoika.
Po 30 minutach wekowania słoików w piekarniku wyłączamy go i uchylamy drzwiczki. Pozwalamy wystudzić się piekarnikowi wraz z przetworami przez godzinę. Po tym czasie możemy już schować je do naszej domowej spiżarni.
Zanim do słoików włożymy przetwory najpierw musimy je wyparzyć. Do tej czynności również możemy wykorzystać nasz piekarnik. Zazwyczaj również do tego wykorzystujemy wrzątek. Również w tej sytuacji można się bardzo łatwo poparzyć. Dlaczego więc nie wykorzystać piekarnika?
Słoiki oczywiście powinny być czyste. Następnie wkładamy je do piekarnika i rozgrzewamy go do temperatury 100 stopni Celsjusza. Następnie wyparzamy w ten sposób słoiki w piekarniku przez 25 minut.