Jak usunąć plamy z markera

Porady Data publikacji: 26 sierpnia 2017

Jak wywabić plamy z markera? Mogą one zdarzyć się każdemu, a już na pewno dziecku, które będzie się nimi bawić. Co wtedy zrobić by uratować ubranie i usunąć plamy z markera? Dzisiaj Wam poradzimy!

Usuwanie plam z markera

O ile plamy na skórze są bardzo proste do usunięcia bo wystarczy zazwyczaj zwykłe mydło, albo np. spirytus salicylowy, który zazwyczaj bardzo dobrze sobie radzi z takimi zabarwieniami pochodzącymi z mazaków czy długopisu na skórze.

Usunięcie plam z materiału będzie jednak trudniejszym zadaniem. Również w tym przypadku możemy wykorzystać wcześniej wspominany spirytus. Tylko nie szorujcie! Nalejcie go trochę na plamę i zostawcie na kilka minut, a następnie odsączcie za pomocą papierowego ręcznika. Teraz ubranie wystarczy wyprać w pralce i plama powinna ustąpić.

Z różnych innych powierzchni możemy usunąć plamy z markera wykorzystując do tego zmywacz do paznokci.

Jak usunąć plamy z markera z drewna?

Jeśli zdarzy się, że plamy z markera powstaną na drewnie to wszystko zależy od tego jaka jest na nich powłoka. Jeśli to zwykły laminat albo lakier możecie użyć czegoś z alkoholem. Może ot być po prostu spirytus, albo nawet dezodorant, który zawiera alkohol.

Nie używajcie jednak silnie żrących substancji albo ściernych jak np. mleczko do sprzątania. Możecie w ten sposób zniszczyć powłokę mebli lub zmatowić. Będzie wtedy się odznaczała i wyglądała nie ładnie.

Usuwanie markera ze ściany

Bardzo dobrym sposobem, który nie powinien negatywnie wpłynąć na farbę jest użycie pasty do zębów i ściereczki. Musisz jedynie uważać żeby zbyt mocno nie trzeć bo możesz w tym miejscu uszkodzić farbę.

Usuwanie markera z dywanu

Tutaj bardzo przydatny okaże się ocet. Nalej niewielką jego ilość na miejsce, w którym dywan jest brudny od octu, a następnie przykryj papierowym ręcznikiem i połóż coś ciężkiego aby docisnąć to miejsce. Jeśli zaczniesz trzeć plama się powiększy. Czasami trzeba ponawiać czynność kilka razy zanim plama całkowicie zniknie.

Podobne artykuły