Jak wykorzystać pestkę awokado? Nie wyrzucaj jej!

Porady Data publikacji: 24 sierpnia 2021

Co zrobić z pestką awokado? Jest kilka sposobów na jej wykorzystanie i w tym artykule chcielibyśmy się nimi z Wami podzielić. Zanim jednak do tego przystąpimy, musimy w pierwszej kolejności obrać awokado. Słyszeliście o zjawisko nazywanym „avocado hand”?

Owoc ten stał się bardzo popularny, ale przed zjedzeniem go musimy usunąć bardzo twardą pestkę. Niestety wiele osób podczas tej czynności raniło się w dłoń, a przypadków było tak dużo, że obrażenie to zyskało nawet swoją nazwę. Dlatego pamiętajcie, że awokado przekrawamy zawsze prowadząc nóż wokół pestki. Gdy zrobimy już nacięcie możemy oddzielić połówki od siebie lekko nimi przekręcając. Na koniec pestkę wydrążamy za pomocą łyżki. Dzięki temu możemy uniknąć bolesnego skaleczenia się.

Pestka awokado zawiera wiele cennych składników

Zazwyczaj pestkę awokado wyrzucamy do śmieci. To bardzo duży błąd, gdyż zawiera ona cenne substancje. Aż 70% aminokwasów zawartych w awokado znajduje się w samej pestce. Do tego jest tam najwięcej błonnika, który zalecany jest przy diecie odchudzającej. Pestka awokado ma również zbawienny wpływ na układ trawienny. Przeciwutleniacze w niej znajdujące się chronią natomiast przed nowotworami i hamują procesy starzenia się. Dlatego warto pestkę wykorzystać, a nie wyrzucać, jak zwykle to czynimy.

Pestkę awokado można zjeść

Zanim jednak to zrobimy, musimy ją odpowiednio przygotować. Potrzebna będzie nam tarka, na której ścieramy pestkę wcześniej jednak zdrapując z niej nożem brązową otoczkę. Tak startą pestkę awokado możemy teraz stosować jako dodatek do dań, kanapek i sałatek. Dzięki temu skorzystam z jej cennych właściwości.

Pestkę można również posadzić

Jeśli nie masz zamiaru jej jeść, a chcesz ja wykorzystać w inny sposób, to możesz ją po prostu posadzić. Dzięki temu zyskasz w swojej kuchni piękne drzewko będące jej dekoracją. W pierwszej fazie pestkę nakłuwamy wykałaczkami i wkładamy do szklanki, tak by wykałaczki utrzymały ją na niej. Do środka wlewamy wodę i pilnujemy by końcówka pestki była zawsze w niej zanurzona. Gdy już puści korzenie, pestkę można przesadzić do doniczki.

Podobne artykuły