Urządzanie kuchni – jakich błędów się wystrzegać?

Wnętrza Data publikacji: 07 lutego 2019

Urządzanie kuchni to nie lada wyzwanie. Wie o tym każdy kto choć raz przez to przechodził i popełnił kilka zasadniczych błędów, których można było uniknąć. Nie zawsze projekt, który podoba się wam najbardziej, sprawdzi się w praktyce. Jak zaaranżować przestrzeń kuchenną, aby była funkcjonalna, wygodna i spełniała wasze potrzeby? Przedstawimy wam kilka najczęściej popełnianych błędów, których możecie uniknąć i sprawić, aby wasza kuchnia była kuchnią marzeń.

Dostosuj blaty i szafki do swojego wzrostu

Aranżując przestrzeń kuchenną, powinniście pamiętać o tym, że jest to miejsce, w którym codziennie spędzamy stosunkowo dość dużo czasu. To tutaj spotykamy się z rodziną przy wspólnym stole i przygotowujemy posiłki. Kuchnia jest też miejscem, gdzie często przenoszą się imprezy, pierwotnie zaplanowane w salonie. Wie o tym każdy, kto posiada wygodną kuchnię i zdarza mu się zapraszać przyjaciół czy rodzinę na wieczór. Pomieszczenie to jest najczęściej sercem całego mieszkania i powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb. Jedną z ważniejszych spraw, o których powinniście pamiętać już na etapie planowania (bez względu na to, czy aranżujecie nową przestrzeń, czy też robicie remont) jest dostosowanie wysokości blatów do wzrostu domownika lub domowników, którzy najczęściej przygotowują w kuchni posiłki. Trudno dopasować wysokość blatów do wszystkich członków rodziny, niemniej nie powinny być one za niskie, ani zbyt wysokie. Ta sama zasada dotyczy szafek wiszących ponad blatami. Nie powinny być one zbyt wysoko umieszczone, ponieważ użytkowanie ich będzie problematyczne. Zbyt niskie, zabiorą zbyt dużo miejsca pomiędzy szafkami a blatem. Ważną sprawą jest też szerokość blatów, im większe, tym bardziej praktyczne.

Dobrze rozmieść kontakty

Bardzo często powtarzającym się błędem, jest także nieodpowiednio rozplanowana elektryka, czyli między innymi źle umieszczone kontakty. Jeśli robicie generalny remont, zwróćcie uwagę, gdzie się one znajdują oraz czy potrzebne będą nowe, ze względu na inny układ mebli i sprzętów. Jeśli jesteście na etapie planowania zupełnie nowej przestrzeni, w projekcie umieśćcie więcej kontaktów, niż wydaje się potrzebnych. W kuchni zawsze jest coś, co trzeba podłączyć, ale łatwiej będzie używać kilku wolnych gniazdek elektrycznych, niż wiecznie coś przełączać.

Zadbaj o funkcjonalność

Kolejnym, często popełnianym błędem, jest brak przestrzeni, tak bardzo potrzebnej do codziennego użytkowania kuchni. Im więcej miejsca i blatów roboczych, i mniej wyposażenia pozostającego na zewnątrz, tym łatwiej będzie przygotowywać posiłki, a kuchnia stanie się wygodniejsza. Nowoczesne kuchnie projektowane są jako bardzo funkcjonalne, projektów jest jednak mnóstwo i bardzo łatwo dać się ponieść wyobraźni, tworząc niepraktyczny chaos. W tym przypadku zasada im mniej, tym lepiej, sprawdza się znakomicie.

Postaw na minimalizm

Jak już wspomnieliśmy podczas omawiania potrzebnej przestrzeni, aranżując kuchnię, należy zachować umiar. Ta zasada dotyczy także stylu, w jakim zostanie ona urządzona. Bardzo dobrze sprawdzają się style minimalistyczne, proste i funkcjonalne. Jeśli jesteście fanami bardziej bogatych wzorów, występujących na przykład w stylu prowansalskim, klasycznym czy glamour, musicie dobrze wszystko przemyśleć. Łączenie różnych stylów, wymaga pomocy projektanta lub dobrego programu, w którym będziecie mogli wszystko rozplanować i zobaczyć efekty. Wprowadzanie różnorodnych kolorów, faktur czy materiałów naprawdę wymaga doświadczenia, bo w przeciwnym razie, efekt może okazać się przytłaczający, niefunkcjonalny i zupełnie nietrafiony.

Podobne artykuły