Unsplash i WordPress – jak łatwo dodawać darmowe zdjęcia do artykułów?

Technologie Data publikacji: 12 października 2022

Zdjęcia są bardzo ważnym dodatkiem do każdego artykułu. Nie tylko urozmaicają go, ale też pozwalają lepiej go zrozumieć, gdy przedstawiają to, o czym piszemy. Istnieje wiele darmowych baz zdjęć, z których możemy skorzystać. Jest jednak łatwiejszy sposób. Jeśli korzystasz z systemu CMS WordPress, możesz zintegrować go za pomocą wtyczki z bazą zdjęć Unsplash.

Czym jest Unsplash?

Unsplash.com, to baza darmowych zdjęć, które możemy pobrać i wykorzystać za darmo. Zarówno w przypadku projektów komercyjnych, jak i niekomercyjnych. Nie musimy nawet podawać autora zdjęcia. To czego nam nie wolno, to sprzedawanie zdjęć bez znaczących modyfikacji. Oznacza to, że możemy wykorzystać zdjęcie do stworzenia jakieś projektu graficznego, który sprzedamy, jako jeden z jego elementów. Jeśli chcielibyśmy sprzedać koszulkę, na której wydrukujemy tylko zdjęcie, bez żadnego własnego autorskiego wkładu, to byłoby to niezgodne z licencją Unsplash. Nie wolno nam też pobierać tych zdjęć i umieszczać je w innych serwisach z darmowymi zdjęciami.

Co w przypadku użycia zdjęć w artykule? Jest to jak najbardziej zgodne z licencją Unsplash. Artykuł jest naszym autorskim dziełem, a zdjęcia stanowią jedynie dodatek do niego. Dlatego mieści się to w licencji, którą użytkownikom udziela Unsplash.

Jak zintegrować Unsplash z WordPress?

Wystarczy pobrać odpowiednią wtyczkę. Aby to zrobić przechodzimy do panelu administracyjnego strony. Aby to zrobić wystarczy na końcu adresu dopisać /wp-admin np. mojastrona.pl/wp-admin. Następnie logujemy się i przechodzimy do sekcji wtyczki. Znajdziemy ją w menu po lewej stronie.

Następnie wybieramy opcję „Dodaj nową”. W pole wyszukiwania wpisujemy „Unsplash”, a następnie wybieramy „Zainstaluj” obok autorskiej wtyczki Unsplash.com. Rozpoznamy ją po ikonce, ale warto też zwrócić uwagę na pole Autor, gdzie widnieje nazwa serwisu.

Po kliknięciu przycisku „Zainstaluj” wtyczka pobierze się na nasz serwer i zainstaluje. Przycisk zmieni się na „Włącz”, gdy proces się zakończy. Klikamy przycisk, aby włączyć nowo zainstalowaną wtyczkę.

Po włączeniu wtyczki musimy ją jeszcze skonfigurować. Automatycznie zostaniemy przekierowani na stronę wtyczek. Tutaj obok naszej nowej wtyczki klikamy opcję „Settings”, która przeniesie nas do jej ustawień.

Musimy uzyskać klucz API, który pozwoli połączyć się wtyczce z serwisem. Brzmi to groźnie, ale nie martwcie się. Jest to naprawdę proste. Klikamy przycisk „Complete setup”, który widzimy na górze.

Zostaniemy przekierowani do logowania na stronie Unsplash. Jeśli nie mamy jeszcze konta możemy założyć je klikając „Join”. Jeśli mamy już konto podajemy nasz e-mail oraz hasło lub logujemy się za pomocą Facebooka, co jest szybsze i łatwiejsze. Przy zakładaniu nowego konta przez e-mail musimy potwierdzić go klikając w link, który przyjedzie na naszą skrzynkę pocztową.

Po zalogowaniu się na konto nasz klucz API automatycznie uzupełni się w ustawieniach naszego WordPressa. Możemy teraz zapisać zmiany i przejść do dodania nowego wpisu, aby sprawdzić jak wtyczka działa.

Teraz dodając nowy wpis możemy skorzystać z nowego bloku, który nazywa się „Unsplash”. Możemy go wywołać klikając czarny plus obok nowego paragrafu, który piszemy.

Możemy też przechodząc do nowego paragrafu wcisnąć „/” na klawiaturze, a następnie zacząć pisać Unsplash. Blok pojawi się w podpowiedziach. Wystarczy go wtedy wybrać.

Po wybraniu bloku „Unsplash” do wpisu zostanie dodane odpowiednie pole. Teraz możemy kliknąć „Search Unsplash”, aby znaleźć zdjęcie, które ma pojawić się w miejscu wstawienia bloku.

Na górze wpisujemy hasło, które chcemy wyszukać, a pod nim zobaczymy wyniki z bazy darmowych zdjęć.

Wystarczy teraz wybrać jedno zdjęcie klikając je a następnie wybrać opcję „Wybierz” w dolnym prawym rogu.

Możemy zauważyć, że część pól zdjęcia od razu zostało wypełnionych. Licencja pozwala nam na używanie zdjęć bez podpisu, a więc możemy skasować podpis i opis. Tekst alternatywny najlepiej zamienić na język polski. Oczywiście jeśli pozostawimy podpis autora, na pewno będzie to dla niego miłe.

Nasze zdjęcie zostało dodane do naszego wpisu. Oczywiście możemy teraz zmienić jego rozmiar, sposób wyświetlania czy dodać dodatkowe klasy CSS.

W ten oto sposób zaczęliśmy korzystać w naszym WordPressie z darmowej bazy zdjęć Unsplash. Teraz z pewnością pisanie nowych artykułów będzie łatwiejsze, gdyż dużo szybciej znajdziecie i dodacie do nich odpowiednie zdjęcia.

Podobne artykuły