Co Twój biust może powiedzieć o Twoim zdrowiu?

Zdrowie Data publikacji: 23 października 2017 / Aktualizacja: 2018-05-29

Nasze piersi mogą zakomunikować nam wiele problemów, które dotyczą naszego zdrowia. Wystarczy wiedzieć na co zwrócić uwagę i nie bagatelizować zmian, które zauważymy. Dzięki temu dużo wcześniej możemy dowiedzieć się o pewnych problemach zdrowotnych i im przeciwdziałać.

Twoje piersi zaczęły rosnąć

Oczywiście może to być spowodowane przybieraniem na wadze dlatego warto zważyć się w pewnych odstępach czasu. Nie powinniśmy jednak tego bagatelizować bo według National Cancer Institute wzrost tkanki tłuszczowej może zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów. Dlatego regularnie sprawdzaj swoje piersi.

Wzrost piersi czy samych sutków może być spowodowany hormonami. Może to po prostu oznaczać, że masz okres, ale równie dobrze może to być objaw tego, że zaszłaś w ciąże. Lekarze jednak zalecają  w takiej sytuacji monitorować czy obie piersi rosną tak samo. Jeśli jedna rośnie, a druga pozostaje taka sama to jest to powód do kontroli.

Nagłe rośnięcie piersi może być też spowodowane zaburzeniami hormonalnymi. Często jest to objaw leków, które stosuje się podczas menopauzy. Zazwyczaj jednak nie ma czym się martwić jeśli rosną obie piersi, a nie tylko jedna.

Twoje piersi zmniejszają się

Jednym z powodów może być utrata wagi. Piersi składają się z tkanki tłuszczowej, dlatego jej utrata powoduje ich zmniejszenie. Dlatego jeśli odchudzasz się i piersi maleją to nie masz jeszcze czym się przejmować, to naturalny proces, którego nie da się uniknąć.

Jeśli jednak piersi maleją, a Twoja waga stoi w miejscu to już powinnyśme zastanowić się co jest przyczyną. Zwłaszcza gdy jedna z piersi zaczyna znacząco zmieniać kształt. To może być oznaką raka piersi. Nie panikuj jednak, skontaktuj się z lekarzem.

Jest to też częsty objaw następujący przed menopauzą. Wtedy również nie ma czym się martwić, musimy po prostu wybrać się do sklepu po nowy stanik lepiej dopasowany do nowego rozmiaru naszych piersi. Czasami jednak zmniejszanie się piersi związane jest z chorobą policystycznych janików, które negatywnie wpływają na naszą gospodarkę hormonalną. Mogą wtedy pojawić się wypryski czy owłosienie na twarzy. To dwa najczęstsze objawy, ale choroby tej nie należy lekceważyć i konieczna jest wizyta u ginekologa i konsultacja leczenia.

Podrażnienia pod piersiami

Czasami pod piersiami możemy poczuć podrażnienia. Skóra zrobi się swędząca lub czerwona. Mogą pojawić się krostki i irytujące uczucia. Jedną z przyczyn może być źle dobrany stanik z niskiej jakości materiału, który nas podrażnia lub uczula. Niektóre sztuczne barwniki stosowane do materiałów mają właściwości uczulające. Dlatego jeśli zauważysz takie objawy pierwszą rzeczą powinna być zmiana stanika na nowy. Jeśli nadal problem się pojawia się dalej to jest to już pretekst do wizyty u lekarza i konsultacji problemu.

Zmiana kształtu piersi

Nasz biust zmienia się przez całe życie. Wraz z wiekiem skóra traci jędrność, do tego dochodzi karmienie piersią. Więc pewne zmiany wyglądu naszych piersi po prostu są wpisane w naszą egzystencję. Jednak nie wszystkie zmiany powinniśmy traktować tak pobłażliwie.

Gdy nagle piersi stają się inne, zwłaszcza gdy zmiana zachodzi w obrębie jednej piersi to warto skonsultować to z lekarzem. Poza tym piersi mogą opadać gdy nosimy zły stanik. Warto też zacząć wykonywać ćwiczenia na piersi takie jak te.

Wyczuwalne guzki

Na pewno już wiesz, że wyczuwalne guzki w piersiach nie są niczym dobrym. Jednak mogą one się pojawiać w momencie okresu za co winne są hormony i torbiele, które wypełniają się płynem. Wtedy zazwyczaj nimi się nie przejmujemy, jednak gdy są bolesne, powiększają się i nie są zależne od cyklu to nie czekaj tylko skonsultuj je z lekarzem. Zobacz tutaj jak samodzielnie badać piersi w domu.

Piersi, które bolą podczas dotykania

Piersi mogą boleć z wielu powodów i często nie jest to niczym strasznym. Po prostu hormony sprawiają, że stają się bardziej wrażliwe. Może to być nawet wynikiem źle dobranego biustonosza. Jednak piersi mogą boleć też z innych powodów jak choćby problemów z tarczycą lub zmian nowotworowych. Alarmująca powinna być dla nas każdorazowo sytuacja gdy zaczyna boleć jedna pierś podczas gdy druga nie przejawia podobnych objawów.

Wydzielina z sutków

Gdy zauważysz, że z sutków wychodzi wydzielina, która często jest jasna, podobna do ropy to może to być również powodem do zmartwień. Oczywiście podczas karmienia piersią czy w ciąży jest to naturalny proces wywołany przez hormony buzujące w naszym ciele.

Może jednak nastąpić to w przypadku nowotworu lub w skutek innych zmian np. hormonalnych. Dlatego warto w takich przypadkach skonsultować to ze swoim ginekologiem.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły