Tulipany przekwitły? Zrób to, a za rok będą jeszcze piękniejsze

Ogród Data publikacji: 29 kwietnia 2024

Tulipany w ogrodzie przekwitły? Jedna prosta czynność może sprawić, że zakwitną ponownie w przyszłym roku jeszcze piękniejsze. Nazywamy ją ogławianiem. W tym artykule dowiesz się, jakie korzyści daje ogławianie tulipanów i jak to poprawnie zrobić.

Czym jest ogławianie tulipanów

Ogławianie tulipanów to nic innego, jak ucinanie przekwitłych kwiatów, ale jednocześnie trzeba pamiętać o pozostawieniu liści. Stanowią one część asymilacyjną, aż do momentu, aż uschną. Zabieg ten wykonuje się wiosną, najczęściej w maju, gdyż wtedy przypada okres przekwitania tulipanów.

Miejsce cięcia tulipanów

Dlaczego ucinamy przekwitłe kwiaty tulipanów?

Jeśli obetniemy przekwitły kwiatostan, wtedy nie zawiążą się nasiona tulipanów. Oznacza to, że roślina będzie mogła zaoszczędzić dużo energii, która byłaby na tę czynność spożytkowana. Zostanie ona więc przekierowana do cebuli tulipana, co ją wzmocni i lepiej przygotuje do zimy. Wtedy następnej wiosny tulipany zakwitną jeszcze piękniej.

Pamiętajmy jednak o tym, że łodygę i liście zostawiamy, aby roślina mogła przyswajać składniki odżywcze, gdyż zielona część rośliny odpowiada za proces fotosyntezy. Dopiero w czerwcu, gdy zielona część uschnie, możemy wykopać cebulę i możemy ją zasadzić ponownie we wrześniu.

Jak przechowywać cebule tulipanów?

Po wykopaniu cebule należy delikatnie oczyścić z ziemi, najlepiej za pomocą miękkiej szczotki. Usuwamy także wszelkie zwiędłe liście i korzenie. Następnie dokładnie sortujemy cebule, odrzucając te, które są uszkodzone, miękkie, mają ślady chorób czy szkodników.

Cebule należy teraz wysuszyć. Rozłóż je w jednej warstwie na siatkach lub papierze, w przewiewnym i suchym miejscu, chronionym przed bezpośrednim słońcem. Suszenie może trwać od kilku dni do tygodnia, w zależności od warunków.

Przesuszone cebule należy przechowywać w przewiewnych pojemnikach, takich jak worki z siatki lub kartonowe pudełka z dziurami wentylacyjnymi. Najlepsza temperatura do przechowywania cebul to 15-17°C. Ważne, aby miejsce przechowywania było suche i miało dobrą cyrkulację powietrza.

Czy trzeba wykopywać cebule tulipanów na zimę?

Nie jest to konieczne. Część osób tego wcale nie robi. Istnieje jednak ryzyko, że cebule tulipanów w ziemi zgniją. Wtedy na wiosnę nie zakwitną. Dlatego, jeśli chcemy mieć pewność, najlepiej jest je wykopać, ale warto też wiedzieć o tym, że jeśli zapomnimy to zrobić, to są szanse, że tulipany ponownie i tak zakwitną.

Podobne artykuły