Trening w domu – jakie sprzęty powinny znaleźć się w twojej siłowni?

Zdrowie Data publikacji: 31 grudnia 2021

Pandemia i zamknięte siłownie uniemożliwiły ludziom podejmowanie aktywności fizycznej. W domu ciężej zmotywować się do podjęcia treningu. Zbliża się koniec roku, a więc czas stawiania przed sobą nowych celów, wyzwań i zadań. Jak ułatwić sobie aktywność fizyczną w domu? Co warto mieć pod ręką, żeby wykonać, chociaż kilka minut łatwych ćwiczeń?

Powrót do dzieciństwa, czyli gumowa piłka

Dużą, gumową piłkę możesz pamiętać z dzieciństwa. Często miała dwa wygodne uchwyty, które ułatwiały skakanie po całym domu. Piłka fitness nie ma uchwytów, i raczej nie będziesz na niej skakać. Doskonale sprawdzi się jednak podczas rozciągania. W klubach fitness jednymi z najczęściej organizowanych ćwiczeń grupowych są właśnie ćwiczenia z piłką.

Klasyczny plank, czyli deska wykonana z użyciem piłki rozpali Twoje mięśnie i pomoże spalić tkankę tłuszczową. Piłka zajmuje dość sporo miejsca, ale warto się na nią zdecydować, ponieważ zakres możliwości jej użycia jest szeroki: od ćwiczeń rozciągających, przez wzmacniające aż po konkretne partie mięśni, np. uda czy brzuch. Piłka fitness świetnie sprawdzi się także dla kobiet w ciąży, odciąży kręgosłup i pomoże zachować formę fizyczną bez nadmiernego forsowania organizmu.

Magiczne koło hula hop

Kolejny sprzęt do ćwiczeń, który możesz pamiętać z dzieciństwa. Plastikowa obręcz często brała udział w zawodach na to, kto dłużej będzie kręcił na brzuchu, nodze, ręce albo szyi. Jak wykorzystać hula hop do ćwiczeń w domu? W zasadzie podobnie do tego, do czego hula hop służyło w dzieciństwie. Obroty na brzuchu pomogą w spalaniu tkanki tłuszczowej i naturalnej rzeźbie mięśni. Kręcenie na nogach zapewni smukłe uda i zwiększoną równowagę. Badania wskazują, że użytkowanie hula hop ma bardzo duży wpływ na stabilność odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Hula hop zajmuje mało miejsca, ćwiczyć możesz o każdej porze dnia, nawet przed telewizorem. Co więcej, wystarczy 10 minut dziennie, żeby zauważyć pożądane efekty. 

Co jeszcze warto mieć?

Akcesoria fitness przeznaczone do użytku domowego przeważnie zajmują mało miejsca, są lekkie i łatwe w użyciu. Warto zaopatrzyć się w kilka urządzeń i różnicować wykonywane ćwiczenia.

Skakanka to świetny sposób na ćwiczenia aerobowe w domu. Istnieje wiele modeli skakanek, więc przede wszystkim zwróć uwagę na jej długość. Rączki powinny być wykonane z miękkiego, antypoślizgowego materiału. Skakanki z licznikami obrotów pozwolą Ci na śledzenie postępów. Dokładając do skakanki obciążniki na nogi, zwiększysz wydajność swoich ćwiczeń. 

Podobnie działają gumy fitness. Założone na nogi czy ręce zwiększają siłę, z jaką musisz wykonać ćwiczenie i pomagają szybciej osiągnąć zamierzone rezultaty. Warto zaopatrzyć się także w matę. Wykonywanie ćwiczeń na twardej podłodze jest mało przyjemne. Jeżeli wolisz ćwiczenia taneczne, zdecyduj się na stepper. Na YouTube znajdziesz mnóstwo układów tanecznych z użyciem steppera, które śmiało możesz powtórzyć w domu. 

Oprócz gumowej piłki do rozciągania świetnie sprawdzi się także roller. Na początek wybierz zwykły, miękki wałek, który pomoże rozluźnić spięte mięśnie. Rollery z kolcami dodatkowy wymasują szczególnie obolałe miejsca. Domowa siłownia to świetny sposób na utrzymanie aktywności fizycznej zimą czy w okresie zamknięcia siłowni. Zajmuje niewiele miejsca, a akcesoria są niedrogie i wielofunkcyjne.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły