Ten błąd najczęściej popełniamy gotując jajka! Nie zróbcie go na Wielkanoc.

Kuchnia Data publikacji: 10 kwietnia 2022 / Aktualizacja: 2024-09-10

Jajka gotowane na twardo to składnik wielu wielkanocnych potraw. Wykorzystamy je jako dodatek do żurku. Będzie nam potrzebne do wykonania pieczeni rzymskiej. Dodamy je również do sałatki jarzynowej oraz podamy na stole jako przystawkę. To oznacza, że będziemy musieli ugotować sporą ilość jajek na twardo. Bardzo łatwo popełnić przy tym błąd, który jest powszechny.

Błąd podczas gotowania jajek na twardo

Zdarzyło Wam się, że po ugotowaniu jajek na twardo miały one nieprzyjemny zapach, białko zrobiło się jasnoszare, a żółtko zyskało zieloną otoczkę? To efekt siarkowodoru, który wydziela się podczas gotowania. Można temu zapobiec, wystarczy pamiętać, aby nie popełniać jednego bardzo często powtarzanego błędu.

Polega on na czasie gotowania jajek na twardo. Jeśli będziemy gotować je dłużej niż osiem minut, wtedy właśnie mogą pojawić się takie efekty. Dlatego podczas gotowania jajek na twardo tak ważne jest to, aby zwrócić uwagę na czas, a najlepiej ustawić sobie minutnik.

Jak długo gotować jajka na twardo?

Jajka wkładamy do garnka, a następnie zalewamy je wodą. Wlewamy jej tyle, aby jajka znalazły się pod jej powierzchnią. Świeże jajka powinny leżeć przy dnie. Jeśli zaczną się unosić, oznacza to, że nie są już zbyt świeże. Warto wtedy wymienić je na inne, aby nie zepsuć świątecznej potrawy.

To jajko nie jest świeże. Unosi się w wodzie.

Następnie garnek wraz z jajkami i wodą stawiamy na ogniu. Doprowadzamy do zagotowania wody i od tego momentu odliczamy 8 minut. Pamiętajcie, że jajka bardzo mocno się nagrzeją i nawet, gdy odlejemy wodę, to nadal w środku będą się gotować.

Dlatego ważne jest to, aby po tym czasie gotowania jajek nie tylko odlać gorącą wodę, ale również nalać zamiast niej zimnej wody z kranu, aby zatrzymać proces gotowania się jajek i je ostudzić.

O czym warto pamiętać gotując jajka na twardo?

Są również inne rzeczy, o których warto pamiętać podczas gotowania jajek na twardo. Jedną z nich jest to, iż powinny mieć one temperaturę pokojową. Zwłaszcza, gdy gotujemy jajka na pisanki.

Jeśli zaczniemy gotować zimne jajka, to istnieje duże ryzyko, że podczas gotowania popękają. Wtedy nie będą nadawały się już do wielkanocnego koszyczka.

Nasze babcie stosowały sprytny sposób, który zapobiegał pękaniu jajek podczas gotowania na twardo. Wystarczyło do wody, w której będziemy gotować jajka dodać łyżkę octu. Dzięki temu skorupki pozostawały w całości.

Przepisy na jajka na Wielkanoc

Podobne artykuły