Telewizor – centrum rozrywki i … wszechświata

Gadżety Data publikacji: 05 sierpnia 2021

W dobie coraz nowocześniejszych technologii, potrzeba jego posiadania nie zmalała ani odrobinę. Telewizor, bo o nim mowa, w dalszym ciągu stanowi nadrzędne wyposażenie każdego gospodarstwa domowego. Jednakże dzięki obecności wielu technologicznych rozwiązań służy nam nie tylko do oglądania telewizji ale też pełni rolę monitora komputera, ekranu do gier na konsoli i przeglądania zdjęć.

Telewizor potrafi więcej czyli smart tv

Modele z wbudowaną opcją smart tv pozwalają korzystać z przeglądarek i aplikacji internetowych zastępując sprzęt komputerowy. Smart tv to funkcja, która umożliwia dostęp nie tylko do telewizji satelitarnej i cyfrowej ale także do Internetu. Telewizory wyposażone w tą funkcję łączą się z siecią za pomocą WiFi zapewniając dostęp do szerokiej bazy treści różnorakich platform i portali, jak np. Youtube, Facebook, Spotify, TVN Player. Telewizory smart tv korzystają z systemów operacyjnych TIZEN (urządzenia Samsung), webOS (urządzenia LG), Android TV (telewizory Sony, Sharp, Toshiba, Philips, TCL, JVC).

Technologia Full HD

Nie jest tajemnicą, że aby wywołać maksimum emocji u widza należy mu dostarczyć niezwykle realistycznych obrazów i dźwięków. Wysokiej jakości obraz oraz technologie wpływające na poprawę dźwięku zawierają się w jakości Full HD. Podłączając telewizor do kilku głośników jakimi są soundbary uzyskujemy dźwięk przestrzenny dający wrażenie odgłosów powstających w zupełnie innym miejscu niż mogłoby się wydawać.

Android TV

Technologia Android ewoluowała z prostej wersji dostępnej na smartfonach do bardziej nowoczesnej dopasowanej do większych ekranów i obsługi za pomocą pilota. Android TV daje użytkownikowi możliwość instalowania gier i aplikacji na telewizorze. System ten rozszerza preferencje odbiornika umożliwiając dostęp do multimediów, gier i aplikacji.

Telewizor LED, telewizor LCD czy telewizory plazmowe?


Dla laika pojęcia te mogą wydawać się nieco zagadkowe, jednakże po krótkim zapoznaniu się z tematem, technologie te staja się bardziej zrozumiałe. Telewizory LCD charakteryzowały się ultracienkim ekranem, który można było zawiesić na ścianie, stały się też bazą dla powstania technologii LED. W telewizorach LED ekran jest podświetlany diodami LED, które chociaż są energooszczędne to jednak nie gwarantują wysokiej jakości obrazu, dlatego ten defekt rekompensują swoja niską ceną. Telewizor plazmowy zwany potocznie plazmą, w przeciwieństwie to ledowych telewizorów świeci własnym światłem, nie potrzebując dodatkowego oświetlenia. Jego przekątna ekranu o zwykle imponujących rozmiarach wymaga jego lokalizacji na dużych przestrzeniach salonu np. telewizor TCL.

Podobne artykuły