Czy warto kupić klimatyzator przenośny?

Gadżety Data publikacji: 06 sierpnia 2020 / Aktualizacja: 2020-09-21

Po trzech latach użytkowania klimatyzatora wolnostojącego postanowiłam podzielić się swoimi uwagami i postaram się pomóc Wam w podjęciu decyzji nad jego zakupem.

Klimatyzator wolnostojący to wyjście dla tych, którzy nie mogą na stałe zamontować klimatyzacji lub przekracza to ich możliwości finansowe. Urządzenie takie jest znacznie tańsze i nie wymaga żadnych prac remontowych. Wystarczy go po prostu kupić, postawić w pomieszczeniu, które chcemy schłodzić i włączyć. Oczywiście uprzednio wyprowadzając rurę na zewnątrz przez okno. Niektórzy decydują się na zrobienie otworu na rurę na stałe pod oknem. Jest to z pewnością wygodne wyjście, które ogranicza ilość ciepłego powietrza wpływającego przez uchylone okno do środka.

Zdecydowanie warto zakupić w takiej sytuacji rękaw na okno do klimatyzatora. Nie tylko uszczelnia okno i blokuje ciepłe powietrze, ale również zapobiega dostawaniu się do domu owadów, które podczas wieczornego chłodzenia mieszkania, z chęcią nas odwiedzą.

Rękaw taki zabezpieczy nas również w sytuacji gdy zapomnimy zdemontować rurę klimatyzatora, a zacznie padać. Wtedy woda może przez uchylone okno dostać się do środka. Rękaw ją zablokuje.

Model, który posiadam posiadał w zestawie adapter do okna. Szczerze mówiąc, rękaw uważam jednak za wygodniejsze rozwiązanie. Adapter ten sprawdziłby się lepiej w przypadku gdy mamy żaluzje na zewnątrz, okna odsuwane, a nie otwierane lub przy oknach dachowych. Jest to po prostu taka plastikowa tuba z regulacją wysokości.

Ok, tyle słowem wstępu z uwag, które myślę, że warto przekazać każdemu, kto zamierza korzystać z klimatyzatora wolnostojącego. Przyjrzyjmy się teraz temu jakie wady i zalety ma to rozwiązanie.

Wydajność klimatyzatora przenośnego

Zacznijmy od wydajności bo to chyba największy problem. Niestety nie możemy wymagać od niego tych samych możliwości co w przypadku klimatyzacji zewnętrznej.

Modele ze średniej półki jednak bez problemu dadzą sobie radę ze schłodzeniem pomieszczenia o powierzchni ok. 20m2. Korzystając z klimatyzatora w przypadku salonu z aneksem, gdzie łączna powierzchnia to ok. 40m2, a do tego brak możliwości zamknięcia pomieszczenia, bo jest też tam klatka schodowa do góry, przekonałam się, że urządzenie takie słabo daje sobie radę.

Co prawda, póki pracuje daje uczucie chłodzi o potrafi obniżyć temperaturę o 2 stopnie Celsjusza. Jeśli jednak przeniesiemy go do pokoju, który możemy zamknąć, to bez problemu daje sobie radę z jego ochłodzeniem.

Klimatyzator przenośny hałasuje

No niestety, musimy pogodzić się z hałasem, który takie urządzenie wytwarza. Jednostajny szum, odgłosy cieczy przelewanej wewnątrz urządzenia, szum powietrza. To wszystko trochę przeszkadza i o ile w dzień możemy to zlekceważyć, włączyć głośniej telewizor czy głośniej rozmawiać, to w nocy spanie przy takiej klimatyzacji nie jest najłatwiejsze.

Niestety, ale wszystkie komponenty tego urządzenia znajdują się wewnątrz. W przypadku zwykłej klimatyzacji jednostka główna znajduje się na zewnątrz, nie przeszkadza więc nam jej praca w środku. Tu jedynie słyszymy szum powietrza, ale możemy to zmienić ustawiając mniejszy nadmuch.

Jeśli jednak nie mamy możliwości montażu klimatyzacji na zewnątrz, to z pewnością chłód, który daje nam klimatyzator przenośny zrekompensuje nam niedogodność słuchania dźwięku jaki wydaje.

Trzeba pamiętać o obsłudze urządzenia

O każdy klimatyzator trzeba dbać, regularnie serwisować. W przypadku klimatyzatora przenośnego mamy jednak trochę więcej pracy bo musimy choćby usuwać wodę, która zbiera się w specjalnym zbiorniczku.

Problemem jest też sama rura wylotowa. O ile kołnierze możemy założyć na stałe w oknach, gdzie korzystamy z klimatyzacji. To sam klimatyzator musimy transportować po mieszkaniu i w każdym miejscu montować go na nowo. Nie jest to bardzo uciążliwe, ale wymaga dodatkowego zachodu.

Jakie są zalety klimatyzatora przenośnego?

Oczywiście zaletą jest to, że jest łatwiejszy w montażu, od razu możemy zacząć z niego korzystać, nie musimy robić remontów, wzywać specjalnej firmy. Za stosunkowo niską cenę otrzymujemy od razu działające urządzenie i możemy zacząć z niego korzystać.

Dzięki temu w upały możemy poradzić sobie w naszym mieszkaniu. To jest dużą zaletą. Jeśli jednak macie możliwość zamontowania zwykłej klimatyzacji, to lepiej jest zainwestować trochę więcej, ale za to zyskać sprawniejsze urządzenie i cichsze w pracy.

Podobne artykuły