Zlewozmywaki kuchenne – wybór, zakup i montaż

Gadżety Data publikacji: 30 listopada 2021

Zlewozmywaki kuchenne to obowiązkowy element w wyposażeniu kuchni. W ich komorach nie tylko myje się naczynia, ale służą również do licznych innych obowiązków kuchennych. Mycie i obieranie warzyw, cedzenie ugotowanych produktów i odsączanie nadmiaru wody, a także liczne inne obowiązki gospodyń i gosposi domowych mogą być wykonywane właśnie dzięki dostępowi do zlewozmywaka. Poniżej przyglądamy się z bliska tym produktom – podpowiadamy jaki rodzaj zlewozmywaka kuchennego warto wybrać, na jakie cechy dostępnych produktów zwrócić uwagę oraz czym różnią się poszczególne sposoby montażu.

Zlewozmywak do Twojej kuchni – jaki rodzaj montażu wybrać?

Montaż zlewozmywaka to podstawowe zadanie, jakie czeka na wszystkich nabywców tych produktów. Nie istnieje jeden uniwersalny sposób montażu zlewozmywaka, gdyż poszczególne ich modele mogą różnić się konstrukcją oraz sposobem ustawiania na podłożu lub blacie. Dlatego przed wyborem zlewozmywaka należy dokładnie ustalić, jaki typ montażu jest mile widziany, a z jakich należy zrezygnować. Podstawową sprawą jest kwestia – czy zlewozmywak znajdzie się na wysokości blatu, pod nim czy ponad nim.

Od razu zaznaczymy, że sposoby montażu można podzielić na dwie kategorie. Znajdziesz zlewozmywaki kuchenne nakładane, montowane bezpośrednio na szafce lub blacie. Znajdziesz także zlewozmywaki wpuszczane, przeznaczone oraz podwieszane, które przeznaczone są do podbudowy. Pierwsze z wymienionych są najłatwiejsze w montażu. W przypadku pozostałych – konieczne będzie przygotowanie specjalnej szafki pod zlew, o odpowiednio wyprofilowanym blacie.

Pozostałe ważne kryteria w zakupie zlewozmywaków kuchennych

Niezwykle istotna jest liczba komór – jedna, dwie lub półtora, a niekiedy nawet dwie i pół. W czym tkwi różnica pomiędzy poszczególnymi modelami? Przede wszystkim – w komforcie wykonywanej przy zlewie pracy. Im więcej komór, tym łatwiej zorganizować sobie wszelkie prace kuchenne oraz tym szybciej je wykonasz. Do kuchni o niewielkim metrażu polecamy wybierać zlewy jedno- lub półtorakomorowe. Zlewy większe sprawdzą się w kuchniach o większym metrażu, zwłaszcza jeśli uzupełnić je o wysoką baterię z elastyczną wylewką.

Dodatkowa pół-komora ma różne zastosowania – można w niej umieszczać odseparowane przedmiotu (sztućce) lub produkty spożywcze (warzywa), a także w inny sposób wykorzystywać w swojej codziennej, kuchennej pracy.

Obecność dodatkowych akcesoriów również będzie pomocna. Mowa przede wszystkim o ociekaczu, wkładkach lub deskach do krojenia, a także o zamontowanym dozowniku środka czyszczącego. Ponadto, warto upewnić się, czy zawór w interesującym Cię zlewie został wyposażony w sitko.

Dla wielu odbiorców liczą się także parametry estetyczne, w tym sposób wykończenia powierzchni zlewu. Wśród oferowanych produktów znajdziesz zlewozmywaki o powierzchni matowej lub połyskliwej, a także wykonane z różnych materiałów i prezentujące różne odcienie kolorystyczne. Warto wybierać zlewozmywak pod kątem obecnego w Twojej kuchni stylu aranżacji – o wiele łatwiej jest bowiem dopasować zlew do koloru ścian lub umeblowania, niż na odwrót.

Podobne artykuły