Te rzeczy w Twoim domu są bardzo brudne. Czyść je częściej!

Kategoria: Porady
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2020-02-20 / Aktualizacja: 2020-06-06

Dbanie o czystość w domu jest jednym z naszych codziennych obowiązków. Wcześniej sprzątałam w weekendy co zabierało mi z życia całą sobotę. Byłam tym już zmęczona więc postanowiłam zmienić swoją taktykę. Dlatego w ciągu tygodnia codziennie staram się ogarnąć jakaś część i mobilizuję wszystkich domowników by dbali o przestrzeń, w której funkcjonują.

Po jedzeniu wszystkie naczynia powinny trafić do zmywarki. Nikomu też nie spadnie korona z głowy jeśli po tym wytrze stół. Już jest mniej roboty. Dzieci mają obowiązek po zabawie zebrać swoje zabawki i dołożyć na miejsce. Gdy jest ogólny porządek łatwiej też jest dbać o niego regularnie. Nie trzeba bowiem zbierać zabawek żeby odkurzyć podłogę. Wystarczy poświęcić parę minut i podłoga jest czysta.

Piszę o tym bo może macie ten sam problem co ja wcześnie. Myślałam, że gruntowne sprzątanie raz w tygodniu jest dobre. Wszystko jest wtedy czyste, nie przenosimy brudu z jednego miejsca do drugiego. Jest to jednak bardzo męczące i fizycznie i psychicznie. Cały dzień ucieka nam przez palce. Dlatego teraz wolę regularnie robić pewne rzeczy codziennie, a w weekend zająć się tylko grubszymi sprawami jak np. umycie całej łazienki.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Wracając jednak do tematu. Są miejsca w naszym domu, które zbierają naprawdę dużo brudu, ale go w zasadzie nie widać. Dlatego je pomijamy podczas sprzątania, czasami nawet ich nie czyścimy, albo robimy to bardzo rzadko. I o tych rzeczach chciałabym Wam dzisiaj powiedzieć.

Poduszki

Zacznijmy od poduszek i nie tylko tych na naszym łóżku, ale również dekoracyjnych, które spoczywają na naszej sofie. O ile poszewki pierzemy regularnie to jednak już same poduszki rzadko. To dość duży błąd gdyż zawierają one w sobie mnóstwo bakterii i roztoczy. Niektórzy zalecają nawet by same poduszki prać raz na tydzień.

Klampki

Spotkałam się kiedyś z opinią, że po co czyścić klamki, czyszczą się same gdy otwieramy nimi drzwi. Nic bardziej mylnego. Nasze dłonie do sterylnych nie należą. Dlatego wszelkie klamki powinny być myte podczas każdego sprzątania. Zarówno te przy drzwiach jak i uchwyty od szafek i szaf.

Zmywak kuchenny

To prawdziwe siedlisko bakterii i grzybów. Mają tam wręcz idealne warunki do rozwoju. Dlatego sam zmywak kuchenny również należy regularnie myć i to nawet co 3 dni. Wymieniać również trzeba go dość często. Możemy ją np. wyprać w gorącej wodzie z octem. To świetnie zabija bakterie.

Szczoteczki do zębów

Czy wiesz, że podczas spłukiwania toalety do góry wyrzucane są setki bakterii, które później trafiają również na nasze szczoteczki? Przebadali je naukowcy i znaleźli na nich gronkowca, bakterie coli oraz inne bakterie pochodzące z ludzkich jelit. Dlatego przed spłukaniem wody toaletę należy zamknąć, a szczoteczki regularnie czyścić, a najlepiej trzymać w zamkniętym pojemniku.

Podobne artykuły