Jak sprawdzić, czy opłaca się nadpłacić kredyt?

Finanse domowe Data publikacji: 24 lipca 2022 / Aktualizacja: 2022-09-30

Chcesz się dowiedzieć, ile zaoszczędzisz nadpłacając kredyt? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował specjalny kalkulator zmiany oprocentowania. Dowiemy się z niego, jak jeszcze może wzrosnąć nasza rata i ile zyskamy nadpłacając kredyt. Dlatego, jeśli dysponujesz wolną gotówką i zastanawiasz się nad wpłatą, sprawdź ile na tym zyskasz.

Jak sprawdzić, ile zyskasz nadpłacając kredyt?

W pierwszej kolejności musimy wejść na stronę finanse.uokik.gov.pl. Następnie w kalkulatorze zmiany oprocentowania hipotecznego podajemy kwotę, jaka pozostała nam jeszcze do spłaty. W kolejnym kroku podajemy oprocentowanie kredytu (znajdziesz je w harmonogramie spłat) lub wysokość raty i datę, kiedy zapłacisz ostatnią ratę.

W efekcie otrzymasz symulację raty kredytu w zależności od wzrostu lub spadku oprocentowania. To co nas jednak interesuje w tej chwili, to kwestia nadpłaty kredytu. Załóżmy więc, że mamy do dyspozycji wolne środki w wysokości 30 000 zł. Jak wpłynęłyby na ratę, gdybyśmy wpłacili je na poczet kredytu?

Wystarczy, że zaznaczymy opcję „Chcę nadpłacić kredyt” i podamy swoją kwotę, którą chcemy wpłacić. Na koniec klikamy „Oblicz”. Ujrzymy symulację, tego jak nadpłata wpłynie na nasz kredyt w przypadku zmniejszenia raty lub skrócenia okresu kredytowania.

Jak widzimy na załączonym przykładzie w przypadku wprowadzonych przez nas parametrów kredytu, rata może zmniejszyć się o 277,12 zł miesięcznie. Da to nam oszczędność na całym kredycie w wysokości 33 183,36 zł. W przypadku skrócenia okresu kredytowania pozostała liczba rat, które musimy zapłącić to teraz 205 – prawie dwa lata mniej. Oszczędność na całym kredycie wyniesie 125 225,40 zł.

Podobne artykuły