Pieprzyk jadalny, czyli kurka to grzyb charakteryzujący się niezwykłym smakiem. Przez to jest bardzo pożądany, ale zarazem trudny do znalezienia. W tym artykule podpowiemy Wam, gdzie znaleźć kurki. Są one świetnym składnikiem kulinarnym, na bazie którego można zrobić przepyszne sosy do mięs i makaronów czy zupy.
Kurki mają bardzo charakterystyczny wygląd. Kapelusz kurki sięga od 1 do 10 cm. Nie jest to więc największych rozmiarów grzyb. Jego kolor sprawia natomiast, że dość łatwo można go wypatrzyć na tle runa leśnego. Ma lejkowaty, nieregularny kształt i jasnopomarańczowy kapelusz. Po odwróceniu zauważymy żółte listewki w postaci fałd.
Trzon pieprznika jadalnego ma od 3 do 5 centymetrów wysokości. Również jest często nieregularny oraz po złapaniu go w dłoń wyczuwamy, że jest twardy i pełny w środku. Zwęża się ku dołowi. Po rozcięciu kurki zauważymy, że miąższ jest jaśniejszy od kapelusza.
Kurek w lasach szukamy od czerwca do października. Znajdziemy je w lasach iglastych i liściastych. Lubią one towarzystwo sosen i świerków. Warto rozejrzeć się zwłaszcza na mchu rosnącym na ziemi wokół tych drugich.
Kurkę pomylić możemy z lisówką pomarańczową. Gdy ją odwrócimy zauważymy, że blaszki pod kapeluszem są cieńsze niż u pieprznika jadalnego. Do tego będą bardziej pomarańczowe, niż żółte. Trzon będzie natomiast cieńszy i bledszy od barwy kapelusza. Lisówkę znaleźć możemy głównie jesienią.
Lisówka pomarańczowa nie jest grzybem trującym. Jest natomiast grzybem niejadalnym i może powodować niegroźne zatrucie pokarmowe. Pamiętajcie jednak, aby nigdy nie lekceważyć takich objawów jak nudności, wymioty, biegunka po zjedzeniu grzybów.