Szuflada pod piekarnikiem nie służy do trzymania patelni i blach. Zobacz jej prawdziwe przeznaczenie.

Porady Data publikacji: 28 lipca 2022

Jeśli zajrzymy do szuflady pod piekarnikiem w przeciętnym polskim domu, to zazwyczaj znajdziemy tam patelnie, blachy, pokrywki i inne przedmioty, które przydają nam się podczas gotowania. Używamy jej po prostu, jako kolejnego schowka w kuchni do przechowywania akcesoriów kuchennych. Jej prawdziwa funkcja jest jednak zupełnie inna.

Do czego służy szuflada pod piekarnikiem?

Jeśli wczytamy się w instrukcję obsługi kuchenki, to dowiemy się, iż w szufladzie nie należy przechowywać żadnych przedmiotów łatwopalnych, wybuchowych lub wrażliwych na temperaturę. Daje nam to już pewną wskazówkę o tym, jakie jest jej prawdziwe przeznaczenie.

Podczas pieczenia w piekarniku szuflada również się nagrzewa, ale nie tak mocno, jak sam piekarnik. Temperatura jest jednak wystarczająca, aby to co w niej schowamy pozostało ciepłe.

Służy ona bowiem do przechowywania ciepłych posiłków, aby nie wystygły. Jeśli jeszcze danie nie zdążyło się upiec, to możemy schować do niej pozostałe już przygotowane produkty, aby nie były zimne podczas podawania ich na talerz.

W niektórych przypadkach podgrzewa się w nich nawet same talerze. Dzięki temu, iż podamy dania na ciepłych talerzach, nie będą tak szybko stygły. To przydatny trik zwłaszcza podczas większych imprez rodzinnych. Wtedy goście przed konsumpcją czekają, aż reszta osób otrzyma talerz z jedzeniem. Aby ich posiłki w tym czasie nie wystygły, można podać je na ciepłych talerzach.

Szuflada grzewcza w piekarniku

Bardziej zaawansowane modele piekarników posiadają szuflady grzewcze wzbogacone o różne dodatkowe funkcjonalności. Oprócz zapobiegania ostygnięciu czy podgrzewaniu talerzy, mają wbudowane programy rozmrażania czy dojrzewania ciast.

Jeśli często gotujemy dla większej liczby osób, to taki gadżet może naprawdę przydać się w kuchni. Wtedy niczym w prawdziwej restauracji bez trudu możemy wydawać ciepłe posiłki dla wszystkich domowników.

Podobne artykuły