Ościeżnice nakładane – zabudowa ościeżnic metalowych.

Wnętrza Data publikacji: 17 sierpnia 2017 / Aktualizacja: 2024-04-29

Ościeżnice nakładane na metalowe to dobry wybór, gdy nie chcemy remontu, a jednocześnie chcielibyśmy wstawić nowe drzwi do naszego mieszkania. Stare ościeżnice metalowe zazwyczaj nie pasują do nowych skrzydeł drzwi. Do nowych futryn z przylgą 2.5 cm, które montowane są po 1984 roku, nowe drzwi będą pasować. Do starszych niestety nie. W każdym razie wymiana samych skrzydeł bez ościeżnic nie daje nam pełnego efektu.

Ościeżnice nakładane — nazwy

Ościeżnice te różnie są nazywane. Jedni mówią, że to ościeżnice renowacyjne albo futryny renowacyjne. Popularny jest też zwrot futryny nakładane lub nakładkowe, lub ościeżnice nakładkowe. Może też spotkać się z pojęciem maskownice na ościeżnice lub maskownice na futryny. W każdym z przypadków mamy jednak do niezaczyniania z tą samą rzeczą.

Zakładanie futryn nakładkowych — maskujących

Renowacja starych futryn odbywa się w ten sposób brudu, kurzy oraz zniszczeń, z którymi wiązałoby się wymienienie ościeżnic na nowe. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób się na to decyduje. Dlatego postaramy się wam przybliżyć i powiemy, czym dokładnie są maskownice na ościeżnice metalowe.

Musimy mieć świadomość tego, że nakładki na futryny są zazwyczaj droższe od nowej futryny. Jednak wydając więcej, oszczędzamy na remoncie, więc koszt tak naprawdę w pewnym sensie się równoważy. Jednocześnie musimy być świadomi tego, że prześwit zmniejszy się o ok. 3 cm. Nie jest to jednak wielkim problemem w większości przypadków.

Nakładki na stare futryny mają pewną skalę regulacji. Można więc założyć je na grube, jak i cienkie ściany. Można je zakładać również na bardzo krzywych ościeżnicach i nawet w pewien sposób je wyrównać. Dzięki temu drzwi nie będą, np. same się zamykały, tak jak było wcześniej. Pamiętaj również, że nakładki będą trochę bardziej masywne niż pierwotna futryna. Szczerze jednak mówiąc, we wszystkich przypadkach, jakie widzieliśmy, nigdy nie rzucało nam się to zbytnio w oczy i naprawdę ciężko jest rozpoznać nakładkę od zwykłej futryny na pierwszy rzut oka.

Po zamontowaniu nowej ościeżnicy nakładanej nadal pasuje ten sam rozmiar drzwi. Więc jeśli ościeżnica miała wcześniej 80 cm i zamontujemy nakładkę to nowe skrzydło drzwi również będzie miało normę 80 cm. Ościeżnice można też stosować w przypadku drzwi rozwieranych, przesuwnych czy łamanych.

Nakładki na futryny — zalety

  • Brak brudu i zniszczeń podczas zakładania.
  • Ten sam rozmiar skrzydła drzwi po założeniu ościeżnic.
  • Odnowienie wnętrza bez remontu.
  • Szybki i prosty montaż / można wykonać nawet samodzielnie.

Nakładki na ościeżnice — wady

  • Wyższa cena ościeżnic.
  • Mniej bogaty katalog wzorów.
  • Zmniejszenie prześwitu o ok. 3 cm.

 

Podobne artykuły